Vize sorunu süren Djokovic, ülkeden ihraç edilmek ve 9 kez kazandığı Avustralya Open'a veda etmekle karşı karşıya. (Foto: Depo Photos)

Novak Djokovic: Avustralya Open'dan üç yıl uzak kalabilir

Avustralya Open, 17 Ocak Pazartesi günü başlayacak. Teniste Dünyanın ''1 Numarası'' ve turnuvanın favorisi Novak Djokovic'in vizesi sorunu devam ediyor. 

Avustralya'nın göçmenlik bakanı Alex Hawke, aşı belgesini bulunmayan Djokovic'in ülkedeki varlığının “sivil huzursuzluğu” kışkırtabileceğini ve başkalarını Covid-19'a karşı aşı yapmaktan kaçınmaya teşvik edebileceği gerekçesiyle vizesini iptal etti.

Djokoviç, Avustralya saati ile Pazar sabahı alınan kararla yeniden federal mahkemenin vereceği kararı bekleyecek. Bu karar onun turnuvadaki durumunu da belirleyecek. 

''Ülkede kalmasının sakıncaları''

Guardian'ın haberine göre, Göçmenlik Bakanı Hawke, Djokovic'in yakın zamanda geçirdiği Covid-19 enfeksiyonunu "çevresindekiler için ihmal edilebilir bir risk" anlamına geldiğini kabul ettiğini, ancak "bazıları tarafından aşı karşıtı bir duyarlılığın sembolü olarak da algılanabileceğini" dile getirdi Hawke, şunları söyledi:

“Djokovic'in Avustralya'da devam eden varlığının, Avustralya toplumunda aşı karşıtı duyguların artmasına yol açabileceğini ve potansiyel olarak daha önce örneğini yaşadığımız türden sivil huzursuzluklarda bir artışa yol açabileceğini düşünüyorum. 

Novak Djokovic, toplumda statü sahibi bir kişi. Ülkede uygulanan kurallar çerçevesinde, Covid-19 testinin pozitif çıkmasından sonraki davranışlarını, kamuoyuna açıkladığı görüşleri ve aşı yaptırmamış olmasını durumunu gözönünde bulundurmamız gerekiyor. Avustralya'da kalmaya devam etmesinin insanları halk sağlığı tavsiyelerini gözardı etmeye veya tutarsız davranmaya teşvik edebileceğini kanısındayım.'' 

Bakanın yetkileri 

Djokovic'in vizesi, 2014'te, şimdiki başbakan Scott Morrison'ın göçmenlik bakanı olduğu sırada uygulamaya konan Avustralya Göç Yasası'nın uyarınca göçmenlik bakanına verilen olağanüstü ve geniş yetkiler kapsamında iptal edildi.

Sözkonusu kanundaki düzenleme, vizesi iptal edilen bir kişinin, “Avustralya'nın çıkarlarını etkileyen veya bir Avustralya vatandaşının çıkarlarını etkileyen şefkatli veya zorlayıcı koşullar” dışında, üç yıl süreyle Avustralya'ya dönmesi yasaklanmasını da öngörüyor. 

Üç yıl turnuva dışı kalabilir

Hawke, Djokovic'in vize iptalinin sonuçlarının “önemli” olduğunu belirterek, "Djokovic tenis turnuvalarında yarışmak için düzenli olarak Avustralya'ya seyahat ediyor. Bu vize iptali gelecekte Avustralya'ya giriş için vize verilmesini etkileyebilir" dedi. 

Djokovic'e karşı üç yıllık yasak onaylanırsa, Avustralya'ya geri dönmesine ve dokuz kez rekor kazandığı bir turnuvadan 37-38 yaşında kadar uzak kalmasına neden olabilir. 

''Kanıt yok savunması''

Djokovic'in hukuk ekibi, bakanın hükümetin Djokovic'i gözaltına alması ve Avustralya'dan zorla çıkarılma olasılığının da aşı karşıtlığını artırabileceği savunmasını yaptı. 

Mahkemeye sunulan belgelerde, Djokoviç'in avukatları, bakanın "kamu yararı sorununa mantık dışı bir yaklaşımla bakarak'' takdir yetkisini kullandığını savundu ve “Bakan, Djokoviç'in Avustralya'daki varlığının 'aşı karşıtı duyguları teşvik edebileceği' yönündeki bulgusunu destekleyen hiçbir kanıt göstermedi ve bakanın bu bulguyu yapması açık değildi” görüşünü dile getiriyor.

Djokovic'in avukatları, bakanın tenisçinin aşı karşıtı görüşlere sahip olduğu şeklindeki nitelendirmesinin, medyadan seçilmiş yorumlara dayandırdığını, “aşı karşıtı olmadığı açıklamalarının dikkate alınmadığını'' savunuyor

Göç hukuku uzmanları, Avustralya hükümeti Djokoviç'in Avustralya'da aşı karşıtlığı uyandıracağı endişelerini taşıyorsa, bunun neden kendisine 18 Kasım'da vize verilmesi sürecinde veya havaalanında ilk kez iptal edildiğinde dikkate alınmadığını sorguluyor. 

''Siyasi cadı avı''

Djokovic'in yaşadığı süreç, Belgrad doğumlu oyuncunun ulusal bir kahraman kabul edildiği Sırbistan'da sert tepki gördü.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda olayı bir "taciz" olarak niteledi ve "dünyanın en iyi tenisçisini hedef alan siyasi cadı avını kınadığını'' belirtti. 

Sırbistan Dışişleri Bakanlığı açıklamasında ise Djokovic'in "aşağılanmak için Avustralya'ya çekildiği" öne sürüldü. 

Efsane tenisçinin Avustralya serüveni

Avustralya genelinde Djokovic vize serüveni on gündür önemli bir gündem maddesi. Omikron alttürü vaka sayılarındaki artış, test eksikliği, gıda ve diğer temel kıtlıklardan ve akut baskı altında bir halk sağlığı sisteminden kaynaklanan dikkati de dağıtmış durumda. 

Djokovic, 5 Ocak akşamı Avustralya'ya geldi. 18 Kasım'da verilen bir vizenin, Tennis Australia'nın baş sağlık görevlisi tarafından verilen ve Victoria eyaletinden bir grup uzman tarafından onaylanan bir muafiyetin Avustralya'ya girmek için yeterli olacağına inanıyordu.

Melbourne havaalanında gece geç saatlerde sorgulandıktan sonra, Djokovic'in vizesi ilk olarak geçen Perşembe günü bir içişleri bakanı delegesi tarafından iptal edildi. Gerekçe, yakın zamanda bir Covid enfeksiyonu geçirmiş olmasının Avustralya'nın katı aşı kuralları karşısında muafiyet sağlamayacağı şeklinde açıklandı. Değerlendirmede, aşısız olduğu için Djokovic'in halk sağlığı için bir risk oluşturduğu sonucuna varıldı.

Ancak Pazartesi günü, bir federal bölge mahkemesi yargıcı Djokoviç'in vizesinin iptal kararını kaldırdı. 

Hükümet avukatları, göçmenlik bakanının vizeyi tekrar iptal etmek için kişisel yetkisini kullanmayı düşüneceği konusunda Avustralya Open organizatörlerini uyardı. 

Djokovic, 16 Aralık'ta Covid-19 teşhisi konulmasına rağmen, sonraki iki hafta boyunca bazı etkinliklere katıldığı ve seyahat ettiği eleştirilerine hedef oldu. 

Djokovic, menajerinin Avustralya'ya uçuşundan önceki iki hafta içinde seyahat etmediğini beyan ederken "idari bir hata" yaptığını, Covid-19 testi pozitif çıktıktan sonra kendisini tecrit etmemesinin de hata olduğunu kabul etti. Ancak, Bakan Hawke, bunların Djokovic'in vizesini iptal etme kararında önemli faktörler olmadığını söyledi. 

Djokovic, Melbourne'deki göçmenlerin tutulduğu Park Otel'e geri döndü. 

Hükümet tarafından yönetilen otel, şu anda, bazıları dokuz yıldır Avustralya gözaltı merkezlerinde tutulan 30'dan fazla mülteciye ev sahipliği yapıyor. Otel, tekrarlanan Covid-19 salgınlarının da merkez üssü olmuş durumda. 

Djokovic'in davası, Avustralya saati ile Pazar sabahı federal mahkemede görülecek. Kaybederse, Avustralya'dan ihraç edilmekle karşı karşıya kalacak ve 9 kez kazandığı Avustralya Open'a belki de veda edecek. 

Avustralya Open da Pazartesi günü başlıyor.