ABD yönetimi, Donald Trump döneminde İran’a konan bazı yaptırımları kaldırdı. Bu kapsamda İran'ın 29 milyar dolara serbest kalacak. (Foto: Depo Photos)

KONULAR

ABD İran’a koyduğu bazı yaptırımları kaldırdı

ABD yönetimi eski başkan Donald Trump döneminde İran’a konan bazı yaptırımları kaldırdı.

Dailymail gazetesinin haberine göre, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken İran’a yönelik bazı yaptırımların kaldırılması ile ilgili kararı dün imzaladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili İran’ın sivil nükleer çalışmaları ile ilgili yaptırımların kaldırılmasının, Viyana’da sürdürülen görüşmelerde anlaşmaya varılması durumunda “İran’ın hızla nükleer anlaşmaya uymasını sağlamaya yönelik olduğunu” söyledi.

29 milyar dolar serbest kalacak

Bazı yaptırımların kaldırılması ile İran’ın ülke dışındaki bankalarda dondurulan paralarından 29 milyar dolar kadar bir kısmı serbest kalacak. Bu miktarın İran’ın yurt dışında tuttuğu paralarının üçte ikisi kadar olduğu belirtiliyor.

Ayrıca, yabancı şirketler İran’da nükleer silahların yayılmasına neden olmayan çalışmalar yürütebilecek.  Ayrıca İran dünyanın geri kalanı ile SWIFT para transfer sistemini kullanarak ticaret yapabilecek. İran’ın petrol ihracatına yönelik yaptırımlar da kaldırılacak. Yabancı şirketlerin İran’ın petrol, doğal gaz, otomobil, otel ve diğer sektörlerinde yatırım yapmasına konan yaptırımlar da kaldırıldı.

Viyana'da 9. tur 

ABD ve İran Viyana’da geçen yıl nisan ayından bu yana süren nükleer görüşmeler çerçevesinde 8 tur dolaylı görüşme yaptı. Bu görüşmelerin 9 turunun ise gelecek hafta başlayabileceği belirtiliyor.

İran, ABD, İngiltere, Çin, Almanya, Fransa ve Rusya arasında yürütülen Viyana görüşmelerinin ise tarafların “hayati siyasi kararlar vermesi” gereken kilit bir aşamaya girdiği belirtildi.