Naftali Bennett, İsrailli bir liderin on yıl içinde Mısır'a yaptığı ilk resmi ziyarette Abdulfettah el-Sisi ile görüştü. (Foto: Mısır Cumhurbaşkanlığı)

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, İsrailli bir liderin on yıl içinde Mısır'a yaptığı ilk resmi ziyarette Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el-Sisi ile görüştü.

İsrail basınında yer alan haberlere göre Şarm El-Şeyh'te gerçekleşen görüşmede liderler ekonomik bağları güçlendirmenin yanı sıra çeşitli bölgesel güvenlik konularını tartıştı.

Üst düzey bir siyasi kaynağa göre, toplantıda İran'ın nükleer tehdidi ve bölgesel saldırganlığı, Türkiye'nin Libya'daki çatışmadaki rolü, Mısır ve Etiyopya arasındaki kriz ve bölgedeki teröristlerle mücadele gibi bir dizi bölgesel güvenlik sorunu ele alındı.

İkili, Gazze Şeridi'ndeki durumu ve Refah kapısında sıkı denetim yoluyla Hamas terör örgütüne baskı yapma çabalarını ve Hamas tarafından tutsak edilen İsraillileri geri gönderme çabalarını da konuştu.

Buna ek olarak, Bennett ve Sisi, iki ülke arasındaki ticaret hacminin yanı sıra turizm hacminin genişletilmesi de dahil olmak üzere İsrail ve Mısır arasındaki ekonomik bağları görüştü.

Başbakan Bennett görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, "Mısır Cumhurbaşkanı ile ilk ziyaretimi yeni bitirdim. Görüşme çok önemli ve çok güzeldi. Görüşmede her şeyden önce derin bir bağın daha ileriye taşınması için bir altyapı oluşturduk'' dedi.  

Siyasi, güvenlik, ekonomik ve ilişkileri derinleştirmenin ve ülkelerinin çıkarlarını güçlendirmenin yollarında bir dizi konuyu ele aldıklarını belirten Bennett, ''İsrail bölge ülkelerine açılıyor ve uzun zamandır beklenen bu tanımanın temeli İsrail ile Mısır arasındaki barıştır. Bu nedenle her iki tarafta da bu ilişkiyi güçlendirmeye yatırım yapmalıyız ve bugün bunu yaptık'' diye konuştu.