İlham Aliyev ve Nikol Paşinyan, AB Konsey Başkanı Charles Michel'in ev sahipliğinde Brüksel'de bir ara geldi. (Foto: Depo Photos)

Aliyev ve Paşinyan, Brüksel'de bir araya geldi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, AB Konsey Başkanı Charles Michel'in ev sahipliğinde bir ara geldi. 

Michel, önce Paşinyan ile iki görüşme yaptı ve daha sonra da Aliyev ile ikili görüşme gerçekleştirdi. Azerbaycan ve Ermenistan liderleri, ikili görüşmelerin ardından görüşen Michel'in ev sahipliğindeki akşam yemeğinde buluştu. 

Aliyev ve Paşinyan, 10 Kasım'da, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ev sahipliğinde bir araya gelmişlerdi. Bu görüşmeden sonra üzerinde mutabakat sağlanan bazı konulara ilişkin üçlü bildirge imzalanmıştı. 

Aliyev'den NATO Karargahı ziyareti

Aliyev, zirve öncesinde NATO Karargıhı'nı ziyaretinde, Ermenistan ile ilişkiler ve Zengezur koridoru konusunda sorusunu yanıtlarken, 10 Kasım'da Rusya'da yaptıkları üçlü zirveyi burada imzalanan üçlü bildirgeyi hatırlattı. Aliyev, şunları söyledi:

'Bir yıldan fazla bir süre boyunca ilerlemek kolay olmasa da gerekli tüm olanakları sağlamak Ermenistan için bir tür zorunluluktur. Bu aşamada Azerbaycan'dan Ermenistan üzerinden Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'ne demiryolu bağlantısının kurulması ve karayolu inşaatı konusunda anlaşma sağladık. Ancak karayolunun kesin güzergahı henüz belirlenemedi. Bu gelecekteki tartışmaların konusu. Bu akşam Bay Charles Michel'in ev sahipliğinde üçlü bir toplantıda kesinlikle tartışacağız. Zengezur koridorunun yasal rejimi açısından Laçın koridoru ile birebir aynı olmalıdır.''