Buğday üretiminde Türkiye'de azalış, dışarıda artış bekleniyor. (Görsel: YZ)

Buğday üretiminde beklentiler

Buğday piyasa fiyatları TMO’nun 2023 yılı alım fiyatına yakın bir seviyesinde seyrediyor. 

Buğdayla ilgili tüm taraflar TMO’nun alım fiyatını bekliyor. Kurumun verilerine göre (24 Mayıs) geçen yıl ton başına 6 bin 800 lira olan kırmızı sert buğday piyasa fiyatı şu anda yüzde 35,3’lük artışla TMO’nun geçen yılki alım fiyatına yakın bir değerden, ton başına 9 bin 200 liradan (285 dolar) işlem görüyor. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bitkisel Üretim 1‘inci tahminini açıkladı. Tahminlere göre buğday üretimi geçen yıla göre yüzde 4,5 azalarak 21 milyon ton olarak gerçekleşecek. 

Geçen yıl üretimdeki bolluğa ve TMO’nu ithalatından oluşan stoklara rağmen iyi fiyat bulan üretici 2023-2024 sezonu için ekim alanlarını artırdı. Ancak, yüzde 80’i kuruya ekilen buğdayda sezon yağışlarının düzensizliğinin verim kaybı yaşatacağı tahmin ediliyor. Bu tahmin buğday piyasa fiyatlarının yukarı yönlü seyredeceğini gösteriyor. 

TMO emanet alımlarına başladı

Diğer yandan Mayıs ayı içinde başlayan hasat devam ediyor ve TMO emanet alımlarına başlamış bulunuyor. 

TMO geçen sezondan kalan rekor makarnalık buğday stoklarını 1,4 milyon tonluk ihracat yoluyla azaltma yoluna giderken, 11,7 milyon ton olan ekmeklik buğday ithalatını ise iç satış yoluyla eritmeye çalıştı. 

Dünyada üretim ve fiyatlar

Mayıs ayı verilerine göre ABD Tarım Bakanlığı ve Nisan ayı verilerine göre Uluslararası Tahıl Konseyi 2024-2025 sezonu dünya buğday üretiminin rekor bir seviyede olduğunu belirtiyorlar. 

Tüketimin artması ve dış ticaretin az da olsa yükselmesinin, azalan önceki yıl stoklarının buğday arzını etkilemeyeceğini belirtiyorlar. Bu durumda dünya buğday fiyatlarını geçen yılki seviyesinden oldukça aşağıda tutuyor. 

Rus ekmeklik buğdayı geçen yılki seviyesi ton başına 240 dolardan işlem görürken, ABD ekmeklik buğdayı ton başına 368 dolardan 301 dolar seviyesine gerilemiş durumda.