Hikmet Çetin, Afganistan'dan çekilme kararını değerlendirdi: “Taliban’a rağmen Türkiye’nin orada kalması çok riskliydi. O nedenle çekilme doğru bir karar.”

Hikmet Çetin: “Türk askerinin çekilmesi doğru bir karar”

2003-2006 yılları arasında NATO Afganistan Kıdemli Sivil Temsilcisi olarak görev yapan Hikmet Çetin, Türk askerinin Afganistan’dan çekileceği açıklamasının “doğru bir karar” olduğunu söyledi.

Çetin, Ajans Bizim’e yaptığı değerlendirmede, “Taliban’a rağmen Türkiye’nin orada kalması çok riskliydi. O nedenle çekilme doğru bir karar” dedi.

Çetin, başından itibaren Türkiye’nin Kabil Havaalanı ile ilgili konuyu yanlış ele aldığını belirterek, şunları söyledi:

“Başından beri konu yanlış ele alındı. Afganlar olmadan Brüksel’de, NATO zirvesi sırasında Amerika ile havaalanının işletilmesi, güvenliği için lojistik destek ve para konuşuldu. O zaman da söyledim. Afgan hükümeti ve Taliban’ın ne diyeceğine bakmadı kimse. Taliban, hiçbir gün Türkiye’nin kalmasını isteyen bir şey söylemedi. Türkiye, uzun süre Doha’da Taliban’la görüşmeler yaptı. Ama bütün bu toplantılar sonunda da ‘evet’ demediler. Pakistan’a gidildi orada konuşuldu. Hatta Cumhurbaşkanı, ‘Pakistan ve Macaristan’la birlikte yapacağız’ dedi ama hiçbiri yürümedi. Çünkü Taliban sürekli olarak bütün yabancıların gitmesini istediğini söyledi. Şimdi Taliban yönetime geldi. Kime karşı korunacaktı havaalanı? Taliban’a karşı. Taliban karşı çıkarken, orada kalmak çok riskliydi. O nedenle doğru bir karar.”

Pakistan ve Çin’e güveniyor olabilir

Çetin, Taliban’ın, Türkiye de dahil yabancıları istemezken, havaalanının işletilmesi de dahil birçok alanda Pakistan ve Çin’e güveniyor olabileceğini söyledi. 

Çetin, Taliban’ın zaman içinde eski Taliban’a döneceğini ve kadınlara yönelik tavrında bir değişiklik beklemediğini belirterek, “Ben oradayken kadın dernekleri beni ziyaret ederlerdi devamlı olarak sorunlarını anlatırlardı. Şimdi de kadınlar bedel ödemek durumunda kalacaklar” dedi.

2003-2006 arasında NATO'nun Afganistan Temsilciliği yapan Hikmet Çetin, TBMM Başkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı göevllerinde de bulunmuş deneyimli bir siyasetçi.