GS-Olimpiakos arasında Atina'da oynanacak dostluk maçı, havaalanındaki tutum nedeniyle diplomatik krize dönüştü. GS kafilesi geri geldi. (Foto: GS Sosyal Medya)

Galatasaray ile  Olympiakos arasında oynanacak dostluk maçı, Yunanistan'a girişte karşılaşılan uygulamalar nedeniyle diplomatik krize dönüştü. 

Galatasaraylı futbolcular, 13 Temmuz'da oynanacak özel uçakla Atina'ya gittiler. Kafiledekilerin 72 saat öncesinden alınmış PCR testleri ve diğer belgelerinin kontrolü sırasında sorun başladı. Yunan gümrük görevlileri, gerekli dijital formların doldurulmadığın ve bu nedenle var olan testlerin geçerli olmadığını ifade ederek, yeniden test yapılacağını söylediler. 

Yapılan görüşmelerde takınılan tavır Galatasaray kafilesindekilerden tepki gördü. Diplomatik kanallardan da sorun çözülemeyince Galatasaray kafilesi, yaşanan sürecin ardından Türkiye'ye dönme kararı aldı. 

Galatasaray Yönetim Kurulu'ndan yapılan açıklamada, olayla ilgili şu bilgilere yer verildi:

“Türkiye ve Yunanistan arasındaki mutat diplomatik uygulama dışına çıkılarak zaten uluslararası alanda 72 saat geçerli PCR testleri kabul edilmemiş, yeni test istenmiş, teknik direktörümüz Sayın Fatih Terim ve bazı oyuncularımızın test için yapıcı davranmaları ve ilgili işlemleri yapmalarına rağmen son derece yakışıksız, hatta küstahça bir üslupla davranılmış, çıkarılan zorluklar artarak devam etmiştir. Yunan gümrük personeli ve emniyet güçlerinin bu tavır, uygulama ve davranışını asla kabul etmiyoruz. 

Türk bayrağını büyük gururla formasında taşıyan, Avrupa'da Türkiye'yi defalarca temsil eden Galatasaray, ilk kez böyle bir saygısızlığa maruz kalmıştır.

Yönetim Kurulu olarak, hocamızla yaptığımız değerlendirmeler sonucunda takımımızın derhal geri dönmesi kararını almış bulunuyoruz. Yapılan bu insan haklarına aykırı muamele için Yunan makam ve yetkililerinden ülkemiz adına özür bekliyoruz.”

Açıklamada, Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye'den diğer birimlerin kafileyle sürekli irtibatta olduğu, sorunun dostane ve diplomatik yollarla çözmeye çalışıldığı belirtilerek, yetkililerin verdiği desteğe teşekkür edildi.

Büyükelçi havaalanında

Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin de olayın başından sonuna kadar havaalanında, Galatasaray kafilesinin yanında kaldı. 

Galatasaray'ın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, Özügergin'nin ''Yunan makamlarınca uygulanan ahlak dışı uygulamaya karşı destek olmak için havalimanına gelerek teknik direktör Fatih Terim ile birlikte süreci yakından takip ettiği'' belirtildi. 

Dışişleri Bakanlığı: ''İyiniyetten uzak''

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, konuya ilişkin soruları yanıtlarken şunları söyledi:

''Galatasaray Futbol Takımı kafilesi, 13 Temmuz 2021 akşamı Yunanistan’ın Olympiakos Futbol Takımıyla özel maç yapmak üzere bugün (12 Temmuz) özel uçakla Atina'ya gitmiştir. Kafilemizin yaptırdığı ve sonuçları negatif olan PCR testlerinin geçerli sayılmaması ve tüm takımın yeniden test yaptırmasının istenmesi centilmenlikten ve iyiniyetten uzaktır.

Bu keyfi yaklaşım ve kötü muamele üzerine takımımız, haklı olarak Yunanistan’a giriş yapmadan ülkemize geri dönmüştür.

Yunanistan’ın ülkemizin önde gelen takımlarından birini bu tür bir tavırla karşılaması, spor alanında dahi ülkemize yönelik tahammülsüzlüğünü göstermektedir.''

Kasapoğlu: ''İlkel tavır'' 

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, şu ifadelere yer verdi:

“Hazırlık maçı için Yunanistan’a giden Galatasaray Spor Kulübü’müzün karşılaştığı tutum üzerine kulüp başkanı Burak Elmas ve Fatih Hoca ile telefonda görüşerek yanlarında olduğumuzu ifade ettim. Galatasaray’ın karşı karşıya kaldığı bu ilkel tavrı şiddetle kınıyorum.” 

Hardalias: ''Benim talimatım'' 

Sivil Savunmadan Sorumlu Bakan Yardımcısı Nikos Hardalias ise yaptığı açıklamada, dostluk maçının ülkeye girişte özel protokol gerektiren herhangi bir uluslararası organizasyon çerçevesinde planlanmadığını ifade ederek, bu nedenle Galatasaray ekibi için de ülkeye giriş yapan tüm ziyaretçilere, bağlı oldukları ülkeye bakılmaksızın uygulanan protokolün geçerli olduğunu savundu.

Yunanistan'a girişlerde yolculardan 72 saat öncesine kadar dijital platformda doldurulması istenen ve otomatik olarak sistemde yapılan risk analizine bağlı olarak hangi yolculara girişte ayrıca test yapılması gerektiğini gösteren uygulamayı hatırlatan Hardalias, Galatasaray örneğinde tüm yolculara girişte ekstra test uygulanması gerektiğine ilişkin uyarı çıktığını öne sürdü. 

Bekleme yaşanmaması için ilgili ekiplerin hemen harekete geçirildiğini, ancak Galatasaray ekibinin havaalanında tekrar test yapılmasını kabul etmediğini belirten Hardalias, ''Buna bağlı olarak da benim talimatımla ülkeye giriş izni verilmedi'' ifadesini kullandı.