Tokyo 2020: Ferhat Arıcan, jimnastikte Türkiye'nin ilk olimpiyat madalyasını kazanarak tarihe adını yazdırdı. (Foto: Depo Photos)

2020 Tokyo: Ferhat Arıcan bronz madalya kazandı

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda artistik jimnastikte, paralel bar aletinde 15.633 puan alan Ferhat Arıcan bronz madalya kazanarak tarihe geçti. Ferhat’ın bu başarısı sayesinde ilk kez bir Türk sporcu artistik jimnastikte madalya alma başarısı gösterdi. 

Yarışmada açılışı yapan 28 yaşındaki sporcumuz, harika bir performans sergileyerek hakemlerden 15.633 puan alarak ilk sıraya yerleşti. Ferhat’ın hemen ardından yarışan Çinli Jingyuan Zou kusursuz bir performans göstererek 16.233 puan alarak birinci sıraya yerleşti. Daha sonra yarışan beş sporcu da ilk ikideki sıralamayı değiştiremezken, son yarışmacı olan Alman Lukas Dauser 15.700 puan alarak ikinciliğe yerleşti. Böylece ilk üç sıra Jingyuan Zou, Lukas Dauser ve Ferhat Arıcan’dan oluştu.

Eksikler tamamlanıyor

Türkiye'nin son dönemde yetiştirdiği en önemli cimnastikçilerden biri olan Ferhat Arıcan, kelimenin tam anlamıyla madalya koleksiyoneri oldu. İzmir'de yaşayan milli cimnastikçi, 2005-2017 yılları arasında aralıksız üst üste 12 kez Türkiye şampiyonluğunu elde etti.

Dünya Kupası, Gençlik Olimpiyatları, Akdeniz Oyunları ve İslam Oyunları'nda bir çok kez kürsüye çıkan Ferhat Arıcan, kazandığı yüzlerce madalyayı var. Eksik olan olimpiyat madalyası idi, onu da Tokyo'da aldı ve tarihe adını yazdırdı.