Süveyş Kanalı'nda 23 Mart'ta enine sıkışarak deniz trafiğini durduran Ever Given gemisi sonunda yüzdürüldü. (Foto: Depo Photos)

Süveyş Kanalı'nı yaklaşık bir haftadır tıkayan Ever Given yük gemisi nihayet yüzdürüldü. 

Inchcape Gemicilik Hizmetleri, Twitter aracılığıyla,  kanalda mahsur kalan geminin yerel saatle 4.30'da başarılı bir şekilde yeniden yüzdürüldüğünü; güvenliğinin sağlandığını ve bundan sonra atılacak adımların belirlendiğinde açıklanacağını paylaştı. Kanalın çok yakında yeniden trafiğe açılması bekleniyor.  

400 metre uzunluğundaki Ever Given, Salı günü  şiddetli rüzgar yüzünden kanalda yatay olarak sıkışmış ve Avrupa ile Asya arasındaki en kısa nakliye yolunda gemi trafiğini durdurmuş ve milyarlarca dolarlık ticareti sekteye uğratmıştı.

Maliyeti yüksek oldu

Gemi sıkışması, dünya deniz ticaretinin yüzde 10’nun geçiş noktası olan kanaldaki trafiğin tamamen durdurmuştu.
Kanalın kapalı kalması nedeniyle Kızıldeniz’i Akdeniz’e bağlayan su yolunun iki ucunda 300’den fazla gemi brikmişti.  

Kanalın kapalı kaldığı her gün, deniz ticaretine yeni maliyet ve gecikme yüklemekteydi. İlk etkiler de birkaç gün sonra hissedilmeye başlamıştı. Suriye'de, petrol teslimatında meydana gelen gecikme nedeniyle yakıt dağıtımını karneye bağlayacağını açıklamıştı. 
Kanal yetkilileri, Mısır’ın geçiş ücretlerinden kaybının günde 12 -14 milyon dolar arasında olduğunu tahmin ediyor 
Denizcilik uzmanı Lloyd’s dergisi, geminin kanaldaki trafiği durdurmasının, günde 8,1 milyar avro tutarında malın hareketini engellediğini hesapladı.

Deniz ticaret devleri Danimarkalı Maersk ve Alman Hapag-Lloyd, gemilerinin Umit burnunu dolaşarak yollarına devam edeceğini açıklamıştı. Bu rota değişikliği, 9 bin km ilave mesafe ve en az yedi günlük ek yolculuk anlamına geliyor.