Fenerbahçe'de olağanüstü genel kurulunda ligden çekilmeme ve konunun üç ay ertelenmesi kararı çıktı.

Fenerbahçe'de ‘şimdilik lige devam’ kararı

Fenerbahçe'de olağanüstü genel kurulunda ligden çekilmeme ve bu yöndeki değerlendirmeyi üç ay ertelenmesi kararı çıktı. 

Fenerbahçe’ninTrabzonspor maçı sonrasında yaşanan olayların ve disiplin cezalarından olağanüstü genel kurul toplama kararı bugün gerçekleşti. 

Olağanüstü genel kurulun ana gündem maddesi “17 Mart 2024 gecesi oynanan Süper Lig müsabakasında meydana gelen olaylar ve son dönemde Türk futbolunda yaşananlara istinaden Futbol A Takımımızın Süper Lig'den çekilmesi dâhil, alınacak aksiyonların değerlendirilmesi” idi. 

Genel kurulda ligden şimdilik çekilmeme kararı çıktı ve bu yönde alınacak kararın için üç ay ertelenmesi benimsendi. Ayrıca, Fenerbahçe yönetimine Süper Kupa maçına çıkıp çıkmama konusunda da yetki verildi. 

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç, yaptığı açıklamada ligden çekilme kararını 3 ay sonraki genel kurula kadar rafa kaldırdıklarını açıkladı.

Başkana doğum günü pankartı 

Kadıköy’deki Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi’ndeki genel kurulda trübünde bugün doğum günü olan Ali Koç için "Yolu sen çizdin, birlikte yürüyeceğiz. Sonsuza kadar" yazılı pankart açıldı. 

Genel Kurulun açılışında konuşan Ali Koç, özetle şunları söyledi:

“-2 Nisan akşamına kadar Urfa seyahat planı yapmayın, bilet almayın diye. En sonunda 2 Nisan gecesindeyim. Aynı çağrıyı yine yapıyorum. Urfa'ya seyahat planı yapmayın, Süper Kupa biletlerini rezerve etmeyin. İki opsiyonumuz var, biri Süper Kupa maçına hiç çıkmamak birisi ise U19 ile çıkmak.

-Yaptığımız görüşmelerde radikal bir karar alınacaksa Süper Kupa ile başlanmalı dendi. Ben buna arkadaşlarımla beraber sonuna kadar katılıyorum. İlkesel sebeplerle katılıyorum. Ülke puanı, vatan millet Sakarya diyeceksin, helal olsun diyeceksin, ondan sonra da 'rakibiniz kabul etmedi' diyeceksin. 

_Karagümrük maçını tarihini değiştirelim diyeceksin, Karagümrük kabul etmezse ne olur diyoruz, hallederiz diyorlar. Karagümrük'ü hallediyorsunuz, Galatasaray'ı halledemiyorsunuz öyle mi! Sen buranın amirisin, vereceksiniz kararı geçeceksiniz. 15 Mart'a kadar Süper Kupa tarihini bekleseydiniz.

‘Lanetli mi bu kupa’

-Lanetli midir nedir bu Süper Kupa, bir türlü dikiş tutturamadı. Avrupa'da oynayan, rakibimiz olan takımların federasyonları takvimi değiştirecek, bizim federasyonumuz vatan millet derken Süper Kupa tarihini değiştirmeyerek Fenerbahçe'nin hem şampiyonluk hem Avrupa yoluna taş koyacak.

-Çıkmayalım diyen o kadar çok insan var ki. Bir karar vermeliyiz, Süper Kupa maçına hiç çıkmama veya U19'la çıkma. Süper Kupa'ya çıkmazsan Türkiye Kupası ve Süper Kupa'ya katılamama. Yöneticilere 1-3 yıl hak mahrumiyeti, bizi yakalamışken bırakmazlar. Mali açıdan çok büyük bir bedeli var mı, bilmiyoruz. Geliri yok, onu biliyoruz. Bütün organizasyon için yapılan masrafları karşılamak zorundayız.

‘Organize zorbalık’

-Trabzonspor ile dünyanın normal hiçbir ülkesinde tamamlanmasına izin verilmeyecek bir müsabakayı bir kez daha oynamak zorunda bırakıldık. Birçok kez yaşadığımız gibi bir kez daha planlı ve organize zorbalıkla şampiyonluğumuz elimizden alınmaya teşebbüs edilmiştir. Korkarım ki bu teşebbüsler sezon sonuna kadar da devam edecektir. Bu yaşananlar, birazcık vicdanı olan herkesi rahatsız edecek boyuttadır. Toplanmamızın asıl sebebi sadece o maç değil, çok ama çok daha fazlasıdır.

-Son maçta kaybettiğimiz şampiyonluk, sözde şike kumpası, otobüsümüzün kurşunlanması, ittifaklarla şampiyonluklarımızın çalınması, standart dışı hakem yönetimleri, TFF ve kurullarının çifte standart yaptırımları, başarı için her yol mübahtır anlayışıyla kin ve nefret kusan bazı rakipler ve bunlara müsemma gösterenler ve sayamayacağımız çok daha fazlası bizlere gerçek anlamda yeter dedirtti hem de gerçek anlamda yeter, bildiğiniz yeterlerden değil. 

-Biz camia olarak akıl almaz bir sabır gösterdik. Sağduyu ile yıllarca bize yapılan haksızlıkları haykırdık. Ülkemizi planlı bir şekilde daha evvel de yaptıkları gibi bugün de futbol üzerinden kaosa sürüklemeye çalışanlar var dedik ama ne sesimizi duyan var ne utanan ne de sıkılan...

-Trabzon'da yaşanan güvenlik zafiyeti hafife alınacak bir konu değildir. Tribünlerin en görünür yerinde oturan maskeli taraftarlar nasıl oluyorsa gözardı edilmiştir. “

Ali Koç, konuşmasında önlerindeki seçenekler ve bunların hukuki sonuçları konusunda değerlendirmelerde bulundu. 

Ali Koç'un Süper Kupa maçına "hiç çıkmama^ ya da "U19 ile çıkma" seçeneğini dile getirmesi üzerine, trübünden U19 ile çıkma seçeneğine tepki geldi. Bir kongere üyesi Ali Koç'un yanına gelerek maça "hiç çıkmama" seçeneğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.