İsrail saldırılarında devam Gazze’deki can kaybı sayısı 139’a yükselirken, Batı Şeria ile birlikte toplam 150 Filistinli hayatını kaybetti. (Foto: Depo Photos)

Gazze Şeridi’ne yönelik İsrail bombardımanı bugün de devam etti. Gazze’deki can kaybı sayısı 139’a yükselirken, Batı Şeria ile birlikte toplam 150 Filistinli hayatını kaybetti.  

İsrail’in dün gece Gazze Şeridi’nde bir Filistin mülteci kampını vurduğunu, 8’i çocuk en az 10 kişinin öldüğünü belirtildi. El Şati mülteci kampında sabah erken saatlerde enkaz altından cesetlerin çıkarıldığı, kurtarma çalışmaları yapıldığı belirtildi.

İsrail donanmasına ait gemilerin de kıyıdan ateş açtığı bildirildi.

Gazze’de İsrail uçaklarının bir camiyi de vurduğu belirtilirken, ordu sözcüsü bu haberlerin araştırıldığını kaydetti. 

Gazze Şeridi’ne yönelik İsrail hava saldırısı ve topçu ateşinde ölenlerin sayısı 40’ı çocuk 139’a yükseldi.  Batı Şeria’da da İsrail askerlerinin ateşi sonucu 11 Filistinli ölmüştü. Son can kayıplarıyla birlikte pazartesi gününden bu yana yaşamını yitiren Filistinli sayısı 150’ye yükseldi. Bu süre zarfında Gazze’de bine yakın kişi de yaralandı.

Hamas ve İslami Cihad ise kendi militanlarından 20 kişinin öldüğünü açıkladı.

Filistinlilerin fırlattığı roketler sonucunda ise biri çocuk, biri asker 8 İsrailli öldü.

''Büyük felaket''

Bu arada, Nablus’ta sabah namazı için toplanan binlerce kişi, El Nakba günü ve Gazze bombardımanı nedeniyle yapılan protesto yürüyüşüne katıldı.

Filistinlilerin El Nakba (Büyük Felaket) adını verdiği İsrail’in kuruluşunun 73’üncü yıldönümü nedeniyle bölgedeki protesto ve çatışmalar daha da arttı. 

İsrail devletinin 14 Mayıs 1948’de ilan edilmesinin ardından, Filistinliler de  15 Mayıs’ı El Nakba (Büyük Felaket) ilan etti.

Lübnan'da gösteriler

İsrail ordusu çatışmaların başlamasından bu yana İsrail topraklarına 2 binden fazla roket atıldığını bunların yarıya yakınının havada imha edildiğini ve 350’sinin ise Gazze Şeridi’ne düştüğünü açıkladı. Bu arada, İsrail sınırında İsrail’e karşı gösteri yapan göstericilere İsrail askerlerinin ateş açması sonucu 1 Lübnanlı öldü, 1 Lübnanlı da yaralandı.

Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun “İsrail güçlerinin işlediği suçu şiddetle kınadı.”

Dün Lübnan topraklarından İsrail’e 3 roket fırlatılmıştı. Lübnan’daki Hizbullah örgütüne yakın bir kaynak, roketleri kendilerinin fırlatmadığını belirtti.

Öte yandan Gazze’de çocuklarını ve eşyalarını yüklenen binlerce Filistinlinin, İsrail tank ateşi ve hava saldırılarından kaçmak için evlerinden kaçtığı bildirildi.

Batı Şeria’da, Cuma günü, Filistinliler çeşitli şehirlerde 2017’den bu yana yaptıkları en büyük gösterilere katıldılar. En az 9 şehirde göstericiler ile İsrail askerleri arasında çatışmalar çıktı. Askerlerin açtığı ateş sonucu 10 Filistinli öldü.

İsrail içinde ise Müslüman ve İsrailli gruplar arasındaki zaman zaman çatışmalar yaşanıyor. 

''Henüz bitmedi''

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ise yaptığı açıklamada “Bu henüz bitmedi. Kentlerimizin ve halkımızın güvenliğini yeniden sağlayıncaya kadar her şeyi yapacağız. Hamas ve diğer terör örgütlerine çok sert vuracağımızı söyledim. Şimdi tam da bunu yapıyoruz. Son 24 saatte yeraltı hedeflerine saldırdık. Hamas oralarda saklanabileceğini düşünüyor ama saklanamaz” dedi.

ABD, İsrail’den 120 personelini çekti ve vatandaşlarına İsrail’e seyahat etmemeleri uyarısında bulundu.

İsrail, bir Hamas askeri komutanının evini bombaladı ve siber istihbarat merkezini bombardımanda yıktı. Ayman Niepal’in evi bombalanarak yıkılmadan önce siviller tahliye edildi. Hamas’ın Kuzey Gazze’deki bir “siber istihbarat depo ünitesi” de yıkıldı.

Tüneller

İsrail ordusu sözcüsü Yarbay Jonathan Conricus, Gazze’de tank ve savaş uçaklarının sürdürdükleri operasyonun Gazze kentinin altında militanların “metro” dedikleri ve gözetim ve saldırılardan korunmak için kullandıkları yeraltı tünellerine karşı yapıldığını açıkladı.

İsrail hava kuvvetlerinin ağır bombardımanı Hamas’ın Gazze’deki kilometrelerce tünelini yıkarken, bir İsrail askeri kaynağı, “Hamas’ın tünel ağını kapattık” dedi.

Saldırıdan önce İsrail’in bilerek “askerlerinin karadan Gazze’ye girdiği” konusunda yanlış bilgi vererek Hamas militanlarının tünellere girmesini sağladığı belirtilirken, İsrail televizyonu “tünellerin başlarına çöktüğü” şeklinde bir ifade kullandı.

160 kadar uçağın görev aldı tünellere yönelik 40 dakika süren saldırıda Gazze kentindeki 150 hedefe 450 kadar bomba atıldı. 

Anlaşmalar temelinde çözüm

BM Genel Sekreteri Anotonio Guterres, Gazze ve İsrail arasındaki çatışmalara derhal son verilmesini istedi.

Guterres, yaptığı açıklamada, ''devam eden çatışmaların sadece işgal altındaki Filistin topraklarında ve İsrail’de değil Orta Doğu’da başka yerlerde de “kontrol edilemez bir güvenlik krizi ve insani krize neden olabileceğini, aşırıcılığı daha da güçlendireceği” uyarısında bulundu.

BM sözcüsü Stephane Dujarric’e göre, Genel Sekreter ayrıca, tarafları, arabuluculuk çabalarının yoğunlaşması ve çatışmaların daha hızla son bulmasına yönelik çabalara izin vermeye çağırdı. Dujarric, BM’nin bu arabuluculuk çalışmalarına “aktif biçimde” katıldığını da söyledi.

Sürdürülebilir bir siyasi çözümün kalıcı barışı sağlayabileceğini söyleyen Guterres,  Orta Doğu Arabulucular Dörtlüsü (BM, ABD, AB ve Rusya) aracılığıyla; ilgili BM kararları, uluslararası hukuk ve ikili anlaşmalar temelinde  anlaşmazlıklarını çözme konusunda Filistinlileri ve İsraillilerini desteklemeye devam edeceğini bir kez daha tekrarladı.