İsrail sona eren ateşkesten bu yana Gazze'ye bombalamayı sürdürdü. Saldırılarda 6.150'si çocuk en az 15.207 Filistinli öldü. (Foto: Depo Photos)

KONULAR

İsrail-Hamas savaşı 58. güne girdi, can kaybı artıyor

İsrail ordusu Gazze Şeridi'nin farklı bölgelerini bombalamaya devam ediyor ve yeni can kayıpları yaşanıyor. 

İsrail saldırıları Cuma günü sona eren ateşkesten bu yana yüzlerce Filistinlinin ölümüne neden oldu. Şu ana kadar 6.150'si çocuk olmak üzere en az 15.207 Filistinli öldürüldü.

Sadece Pazar sabahı güneydeki Han Yunus ve Refah kentlerinde 30'dan fazla Filistinli yaşamını yitirdi İsrail Cuma gününden bu yana 600'den fazla hava saldırısı düzenledi. İsrail ordusu Han Yunus'taki bazı mahallelerde yaşayanları başka bölgelere tahliye etmeye çağırdı. Uyarı, sivil kayıpları önlemek amacıyla Gazze'yi birçok küçük bloğa bölen yeni bir tahliye sistemi aracılığıyla yapıldı.

İsrail kara harekâtını Gazze'nin güneyini de kapsayacak şekilde genişletmeyi planlıyor gibi görünüyor. Bu durum ve acımasız hava saldırıları Filistinlileri nereye sığınacaklarını düşünmeye itti.

Hamas, ateşkesin sona ermesinden bu yana Gazze Şeridi'nden en büyük roket yağmurunu başlattı ve güneyde İsrail toprakları içinde, Tel Aviv ve Kudüs'te birçok yeri vurdu. Bunların çoğu engellendi.

Times of Israel, İsrailli bir yetkilinin İsrail'in savaştan sonra gelecek saldırıları önlemek için Gazze sınırının Filistin tarafında bir tampon bölge oluşturma niyetini doğruladığını bildirdi.

Görüşmeler çıkmaza girdi

İsrail, görüşmelerde bir "çıkmaza" girildiğini söyleyerek Cumartesi günü geç saatlerde Katar'a gönderdiği Mossad heyetini geri çağırdı.

Bir Hamas yetkilisi El Cezire'ye yaptığı açıklamada esir takası görüşmelerinin sona erdiğini ve İsrail saldırılarını durdurup tüm Filistinli esirleri teslim edene kadar görüşmelerin yeniden başlamayacağını söyledi.

Öte yandan, Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanı Lloyd Austin, IŞİD'e karşı savaşan güçlere liderlik ettiği dönemden "şehir savaşında ancak sivilleri koruyarak kazanabileceğinizi" öğrendiğini söyledi. Austin, Washington'un "İsrail'in dünyadaki en yakın dostu olmaya devam edeceğini" de sözlerine ekledi.

Ateşkes görüşmelerine yardımcı olmak üzere Doha'da bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise "İsrail'in güvenliği Filistinlilerin canı pahasına sağlanırsa bölgede kalıcı bir güvenlik sağlanamaz" dedi.

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) başsavcısı Karim Han Cumartesi günü İsrail ve işgal altındaki Batı Şeria'yı ziyaret etti. Filistinli hak örgütleri Han'ın ziyaretini boykot etti ve neden İsrail bombardımanı altındaki Gazze'deki mülteci kamplarını ziyaret etmediğini sordu.

İnsani yardım ve Batı Şeria

Birleşmiş Milletler'e göre İsrail saldırılarının Cuma günü yeniden başlamasının ardından Gazze'deki insani yardım "büyük ölçüde durdu". Ayrıca son birkaç gün içinde Vadi Gazze'nin güneyindeki bölgelerde sadece sınırlı miktarda un dağıtımı yapıldığını söyledi.

Gazze Elektrik Dağıtım Şirketi'nin verilerini paylaşan BM, kuşatma altındaki bölgede 11 Ekim'den bu yana elektrik olmadığını da belirtti. Filistinliler su bulmakta da zorlanmaya devam ediyor.

Batı Şeria'da da İsrail saldırıları durmadı. Pazar sabahı, 7 Ekim'den bu yana 250'den fazla kişinin öldürüldüğü işgal altındaki topraklarda yer alan Kalkilya'da 21 yaşında bir Filistinli vurularak öldürüldü.