Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, aile mensuplarının kurucusu olduğu "Ersoy Kültür ve Sanat Vakfı" adıyla bir vakıf kurdu. 

Vakıflar Genel Müdürü Ersoy, kendi adına vakıf kurdu

"Ersoy Kültür ve Sanat Vakfı" kurucuları Burhan Ersoy ile eşi, kızı, gelini ve oğlundan oluşuyor. 

Vakfın kuruluşuna ilişkin, Gölbaşı (Ankara) 1. Asliye Hukuk Mahkemesi"nin 11 Ocak 2022 tarihli kararı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. 

Buna göre, "Ersoy Kültür ve Sanat Vakfı" kurucuları arasında Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, eşi Ayşe Ersoy, oğlu Eyüp Candel Ersoy, gelini Rumeysa Nur Ersoy ve kızı Sidre Dilara Ersoy yer alıyor. 

Vakfın yönetim kurulu da Burhan Ersoy dışındaki kuruculardan oluşuyor. 

Mal varlığı olarak 90 bin TL ayrılan vakfın amacı "Eğitim, kültür, sanat, sosyal hizmetler, çevre, sağlık, iklim, bilimsel araştırma ve geliştirme alanında ülkemizin kalkınmasını sağlamaya yardımcı olmak" şeklinde belirtiliyor. 

 

İki kardeş ortak 

Ersoy'un oğlu şehir plancısı Eyüp Cendel Ersoy ve kızı mimar Sidre Dilara Ersoy, ortak oldukları Ankara merkezli "Şehremini AŞ" ile 2011 yılından bu yana yapım ve taahhüt sektöründe faaliyet gösteriyor. 

Burhan Ersoy'un oğlu Eyüp Candel, 11 Ağustos 2020 tarihinde Eczacı Rumeysa Nur ile evlenmişti. Çiftin nikah şahitliğini Binali Yıldırım, Bülent Arınç ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yapmıştı. Bakan Ersoy, Twitter hesabından "Vakıflar Genel Müdürümüz Burhan Ersoy'un oğlu Eyüp Cendel ile Rümeysa Nur'un en mutlu gününe şahitlik ettik" paylaşımında bulunmuş ve nikahtan üç kare fotoğraf eklemişti. 

Burhan Ersoy hakkında

Burhan Ersoy, 1958 yılında Samsun’un Merzifon ilçesinde doğdu, ilk ve orta öğrenimini Amasya'ta tamamladı. 1976 yılında Merzifon Zirai Donatım Kurumu'nda başladığı memurluk yaşamında değişik bakanlık ve kamu kurumlarında sürdürdü. 

Burhan Ersoy, 2003 yılında Vakıflar Genel Müdür Yardımcısı, Şubat 2020'de Vakıflar Genel Müdürü oldu. 

Kurumun internet sitesindeki özgeçmişine göre, Burhan Ersoy, halen Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesi, Vakıf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ Yönetim Kurulu Üyesi, Kuveyt Türk yönetim kurulu üyesi, Vakıf Katılım Bankası Yönetim Kurulu üyesi ve başkan vekili, Vakıflar Meclisi Başkanlığı görevini de sürdürüyor.