Rusya ile Ukrayna arasındaki üçüncü tur müzakereler Belarus'da başladı.  (Foto: Belarus MFA)

Rusya ve Ukrayna 3. tur görüşmeleri başladı

Rusya ile Ukrayna arasındaki üçüncü tur müzakereler Belarus'da başladı.  

Interfax'ın bildirdiğine göre Ukrayna'nın Donetsk bölgesi valisi televizyonda yayınlanan bir konuşmada, siviller için insani koridorların nasıl kurulacağı sorusunun Ukrayna ve Rusya arasındaki görüşmelerde ele alınacağını söyledi.

Vali Pavlo Kyrylenko, Rusya'nın şimdiye kadar sunduğu tahliye önerilerinin Ukrayna'nın kabul edebileceği bir şey olmadığını belirtti.

Rusya ve Ukrayna arasındaki görüşmeler şimdiye kadar sonuçsuz kalırken, İsrail de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki liderler. Rusya'nın işgalini durdurmak ve bölgeye barış getirmek için iki Avrupa ülkesi arasında arabuluculuk yapmaya çalıştı.

Yaklaşık 4 saat sürdü 
Belarus'un Brest Bölgesi'ndeki Avcı Evi'nde  yapılan Rusya ile Ukrayna arasındaki üçüncü tur müzakereler sona erdi.

Ukrayna cumhurbaşkanı danışmanı Mikhailo Podolyak, taraflar arasındaki üçüncü tur müzakerelerin tamamlanmasının ardından yaptığı açıklamada, yaklaşık 4 saat süren Rusya ile görüşmelerin, durumu önemli ölçüde iyileştiren bir sonuca yol açmadığını kaydetti.

Podolyak, Ukraynalı ve Rus delegasyonları arasında insani koridorlar konusunda küçük olumlu gelişmelerin kaydedildiğini belirtti.  

İlk iki tur müzakereler 28 Şubat ve 3 Mart tarihlerinde Belarus'ta yapılmıştı. İkinci turda taraflar, vatandaşların tahliyesi ve gıda ve ilaç teslimatı için insani koridorların ortak sağlanması konusunda anlaşmaya varmıştı.