Tedavi için geldiği Ankara Üniversitesinde okumak isteyen Fatma Canan Çankaya, geçirdiği ameliyatlarla birlikte istediği bölüm olan Fen Fakültesi’ni birincilikle bitirdi. 

13 yıl önce kıkırdak ve kemik problemleri nedeniyle tedavi için geldiği Ankara Üniversitesinde okumak isteyen Fatma Canan Çankaya, geçirdiği ameliyatlarla birlikte istediği bölüm olan Fen Fakültesi’ni birincilikle bitirdi. 

Uzun soluklu tedavi süreci nedeniyle çocukluğu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanelerinin koridorlarında geçen Fatma Canan Çankaya, bu sırada Ankara Üniversitesi öğrencisi olmayı kafasına koydu. 4 yıl önce çalışmasının karşılığını alan Çankaya, ilk tercihi olan Fen Fakültesi Biyoloji Bölümüne yerleşti. Başarısını üniversite yıllarında da devam ettiren Çankaya, en büyük hayallerinden birini gerçekleştirerek fakülteden birincilikle mezun oldu. 

Çankaya, Beşevler 10. Yıl Yerleşkesi Güneş Meydanı’nda düzenlenen mezuniyet töreninde, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Halıcıoğlu’nun elinden diplomasını aldı. Rektör Ünüvar, 13 yıl önce sağlığı için geldiği Ankara Üniversitesinden çalışkanlığı ve azmi sayesinde birincilikle mezun olan Fatma Canan Çankaya’yı gönülden kutladığını, başarılarının devamını dilediğini ifade etti. 

Genç mezunlara da seslenen Ünüvar, “Fen Fakültesi, insanların sağlıklı olması adına çok temel bir fakülte. Fen Fakültesi olmadan herhangi bir şekilde bir üniversite eğitiminin olması mümkün değil. Fen bilgilerine sahip olmadan iyi bir doktor, iyi bir eczacı, iyi bir mühendis olunması mümkün değil. O yüzden değerli hocalarım sadece Fen Fakültesi mezunlarını yetiştirmiyor, insanlığa hizmet eden bütün alanlardaki kişileri yetiştiriyor” dedi.

“Büyük düşünmelisiniz''

Mezunlara her zaman büyük düşünmeleri tavsiyesinde bulunan Rektör Ünüvar, şöyle konuştu:

“Bugün bir biyolog, aşı üretimiyle ilgili en kritik noktalarda çalışıyor. O yüzden ben fen fakültesinin 6 bölümünden mezun olan her bir kardeşimin ‘hem Türkiye hem Türk insanı hem de insanlık için çok büyük işler yapabilirim’ diye düşünmesini istiyorum. Diploma sizin için okulun bitişi olabilir, ancak hayatın ve insanlığa hizmetin başlangıcıdır. Onun için hep büyük düşünmelisiniz. Zaten Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi mezunu olmak da çok büyük düşünmeyi gerektirir” diye konuştu.

Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Halıcıoğlu da fakülte birincisi Fatma Canan Çankaya ile birlikte tüm mezunları kutladığını belirterek, “80 yıllık tarihi ile akademik dünyada önemli bir yer sahibi olan Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi mezunu olmak bir ayrıcalıktır” ifadesini kullandı.

“Kendime verdiğim sözü fazlasıyla tuttum''

Fakülte birincisi Fatma Canan Çankaya ise mezunlar adına yaptığı konuşma ile törene katılan herkesi duygulandırdı. Çankaya duygularını şöyle paylaştı:

“Belki çoğumuz hangi üniversiteye, hangi bölüme gideceğine lise zamanlarında karar verdi. Ama benim için bu süreç çok daha erken başladı. Ankara Üniversitesi ile 13 sene önce hastanede tanıştım. Çocukluğumun geçtiği hastane koridorları ve uzun soluklu tedavi sürecim bu üniversiteyi ve bölümü seçmemde en büyük etken oldu. Üniversite tercih sonuçları açıklandığı zaman tarifsiz bir mutluluk yaşamıştım. İlk tercihim olan Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümüne yerleşmiştim. Kampüse ilk geldiğim zaman her tarafı gezmiştim ve o zaman kendime söz vermiştim ‘bölümü birincilikle bitireceğim’ diye. Sözümü fazlasıyla tutuyorum ve fakülteyi de birincilikle bitiriyorum.”

''Yürüyemeyebilirdi...''

Çankaya’nın tedavi sürecinde yaşadığı zorlukları anlatan Fen Fakültesi Araştırma Görevlisi Dr. Başar Karaca da fakülte hocalarının, bölüm hocalarının ve ailesinin bu süreçte Çankaya’ya yoğun destek sağladığını söyledi. Karaca, Çankaya’nın öğrencilik dönemlerinde de ameliyatlar yaşadığını, buna rağmen kendisinin ısrarı ve akademisyen olma idealinin inancıyla ayakta kalıp başarılı olduğunu belirterek, “Son senesinde 65 gün yatarak tedavisinde de derslerine ve sınavlarına çalışıp girdi. Kalem tutamaz ve yürüyemez halde olma ihtimaline karşı yılmadı, fizik tedavi ile çabaladı” dedi.