Alaska Havayollarına ait bir Boeing 737 Max 9'da, kalkıştan kısa süre sonra gövdede delik açılmasının bu model uçakların yere indirilmesiyle sonuçlandı. (Foto: Boeing)

KONULAR

Hepsi yere indirildi

Alaska Havayollarına ait bir Boeing 737 Max 9 uçağının gövdesinde uçuş sırasında delik açılması, aralarında THY’nin de bulunduğu tüm şirketlerin Max 9 uçaklarını yere indirmesiyle sonuçlandı.

THY’de toplam beş adet Boeing 737 Max 9 uçağı bulunuyor.

Yere indirme kararana ilişkin süreçte yaşananlar şöyle:

Alaska Havayollarına ait bir Boeing 737 Max 9 uçağı, 5 Ocak’ta kalkıştan kısa bir süre sonra gövdesinde açılan delik yüzünden kabin basıncının düşmesi nedeniyle Portland Uluslararası Havaalanına acil iniş yaptı.

Alaska havayolları, olaydan sonra 737-9 uçaklarının tümünü yere indirdi. Uçağın pencere ve gövde parçasının havada patladığı anlaşıldı. Uçağın kaza sırasında yaklaşık beş bin metre irtifada uçtuğu belirtildi.

Alaska Havayolları, uçağın 174 yolcu ve altı kişilik mürettebatıyla güvenli bir şekilde indiğini duyurdu.

Alaska Havayolları Üst Yöneticisi Ben Minicucci, "Bu gece 1282 sefer sayılı uçuşta meydana gelen olayın ardından, 65 Boeing 737-9 uçağından oluşan filomuzu geçici olarak yere indirmek gibi ihtiyatî bir adım atmaya karar verdik" dedi.

FAA’dan 171 adet Boeing’i yere indirme kararı

ABD havayolu düzenleyici kurumu, Alaska Havayolları’nın bir uçuşu sırasında bir uçağın parçasının düşmesinin ardından bazı Boeing 737 Max 9 jetlerinin yere indirilmesine karar verdi. 

Federal Havacılık İdaresi (FAA) denetimlerin 171 uçağı etkileyeceğini açıkladı. 

Alaska Havayolları uçağı, Cuma günü, ABD'nin Oregon eyaletinden havalandıktan sonra acil iniş yapmak zorunda kalmıştı.

United Airlines, 79 Boeing 737 Max 9 uçağının bazılarında FAA tarafından istenen denetimleri gerçekleştirdiğini açıkladı.

Havayolu şirketinden yapılan açıklamada, bazı uçakların hizmetten kaldırılmasının Cumartesi günü yaklaşık 60 iptal yaşanmasına neden olmasının beklendiği belirtildi.

Daha önce FAA, "ABD havayolları tarafından veya ABD topraklarında işletilen belirli Boeing 737 Max 9 uçaklarının geçici olarak yere indirilmesini emredeceğini" açıklamıştı. 

Gerekli incelemelerin uçak başına yaklaşık dört ila sekiz saat süreceği belirtildi.

İlk etapta 65 uçak indirildi

İlk etapta 65 uçağın yere indirildiğini duyuran Alaska Havayolları Üst Yöneticisi Ben Minicucci, "Her bir uçak ancak tam bakım ve güvenlik incelemeleri tamamlandıktan sonra hizmete geri dönecek" dedi. 

Daha sonra yapılan bir açıklamada, bu uçakların dörtte birinden fazlasının denetlendiği ve herhangi bir sorun bulunmadığı için hizmete geri döneceği belirtildi.

Boeing yaptığı açıklamada FAA'nın kararını desteklediğini ve Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu'nun Alaska Havayolları olayıyla ilgili soruşturmasında işbirliği yaptığını belirtti.

Boeing’in açıklamasında, "Güvenlik bizim en önemli önceliğimizdir ve bu olayın müşterilerimiz ve yolcuları üzerindeki etkisinden dolayı derin üzüntü duyuyoruz" denildi.

THY de filosundaki beş uçağı yere indirdi

Türk Hava Yolları (THY) filosundaki beş adet Boing 737 MAX 9 uçaklarını yere indirdi. 

THY Basın Müşaviri Yahya Üstün, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu bilgilere yer verdi:

“Alaska Airlines’ın Boeing 737 MAX 9 uçağında yaşanan olay akabinde otoritelerin ön incelemesi sonucunda Türk Hava Yolları filosunda bulunan 5 adet Boeing 737 MAX 9 uçağın da tedbir amaçlı incelenmesi istenmiştir.

Olaydaki teknik inceleme süreci tamamlanıp, otoritelerce talep edilen önlemler alınana kadar Türk Hava Yolları, filosundaki 5 adet Boeing 737 MAX 9 uçağını ilk inecekleri havalimanında operasyondan çekme kararı almıştır.”

Alaska uçağında yaşananlar, 2018 ve 2019'daki kazaların ardından neredeyse iki yıl boyunca yere indirilen Boeing'in en çok satan modeliyle ilgili son sorun.