İçişleri Bakanlığı, İBB'de işe başlatılanlara bazı kişilere yönelik iddialar konusunda ''özel teftiş'' başlatıldığını duyurdu. 

İçişleri Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB)  yönelik iddialar konusunda ''özel teftiş'' başlatıldığını duyurdu. 

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

''İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bağlı kuruluşları ve şirketlerinde işbaşı yaptırılan personelden 455'inin PKK/KCK, 80'inin DHKP-C, 20'sinin MLKP, 2'sinin MKP, ayrıca FETÖ ve diğer terör örgütleriyle iltisaklı/irtibatlı olduğu yönünde ihbar, şikayet ve elde edilen tespitler üzerine konunun tüm yönleriyle soruşturulması için bakanlığımızca özel teftiş başlatılmıştır. 

Ayrıca, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne DİAYDER referansıyla PKK terör örgütü irtibatlı ve iltisaklı kişilerin yerleştirildiğine yönelik İstanbul İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan tespitler sonucunda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamedeki iddia ve tespitler de bahse konu özel teftişin kapsamındadır.''

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, PKK ile bağlantılı oldukları iddiasıyla Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'ne (DİAYDER) yönelik soruşturma kapsamında 23 kişi hakkında 15 yıla kadar hapisle istemiyle dava açmıştı. 

'Bir şeylere zemin mi oluşturuyorsun''
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İBB yönelik ''özel teftiş'' konusunda, ''İstanbul'da bir şeylere zemin mi oluşturuyorsun'' diye sordu. Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şu ifadelere yer verdi:

''Saray'daki Şahıs, bu aralar yine bir haller oldu sana. İstanbul'da bir şeylere zemin mi oluşturuyorsun? 5 kişilik amigo takımına güvenme, bu milletin canını yakacak kadar cesareti olanın sonuçlarına katlanacak kadar da gücü olmalı… Sen seçimden kaçan birisin, fazla heyecanlanma!''

''Ezdirmem''

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise Twitter’dan, “Hak yemem hakkımı da yedirmem' dedim. Bugün de diyorum ki; 'İstanbul’a hizmet eden 86 bin yol arkadaşımın yanındayım, ezdirmem.' Suçu olanla sonuna kadar birlikte mücadele edelim. Ama şu bilinsin ki; İBB ailesine saldıranlar karşısında beklenmedik bir birliktelik ve güç görecek'' paylaşımında bulundu. 

''Sorumlu İçişleri Bakanlığı'dır''

İBB'den yapılan açıklamada ise şunlara yer verildi:

''Türkiye Cumhuriyeti Devleti, sosyal medyadan idare edilemez. İçişleri Bakanlığı konuyla ilgili 16 Aralık 2021 tarihli resmî yazımıza bilgi vermediği gibi bugün sosyal medyadan yaptığı açıklamayla 86 bin İBB çalışanımızı zan altında bırakmıştır.

'Terör bağlantılı' kişiler ortada gezip, kamu kurumlarında iş buluyorsa bu sorun İBB’nin değil, güvenlikten sorumlu İçişleri Bakanlığı’nındır. Devletin en önemli bakanlıkları, siyasi polemik yerine, elindeki bilgi ve belgeleri devletimizin kurumu İBB ile paylaşmalıdır.

31 Mart seçimleri öncesi ve sonrasında başlayan ve hala devam eden hukuksuz ve devlet ciddiyeti ile örtüşmeyen bu hamleleri kamuoyu takdirine sunarız. Elbet Türkiye Cumhuriyeti hak ettiği şekilde idare edilecektir çünkü bu kudret milletimizde fazlasıyla mevcuttur.

İBB ve 86 bin çalışanı sonuna kadar hukuk önünde haklarını arayacaktır.''