''Aile ve Sosyal Hizmetler'' ile ''Çalışma ve Sosyal Güvenlik'' yeniden iki ayrı bakanlık oldu. Ticaret Bakanı değişti. Vedat Bilgin, Mehmet Muş ve Derya Yanık yeni bakanlar.

İki bakan gitti, üç bakan geldi... Bir bakanlık ikiye bölündü. 

''Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'' Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak yeniden ikiye ayrı kurumsal yapıya dönüştürüldü. 

İki bakanlığın kurulmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Resmi Gazete'de yayımlandı. Kararname ile Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişten önce iki ayrı bakanlık olarak faaliyet gösteren yapıya dönülmüş oldu. 

Kararname yayımı tarihinde yürürlüğe girecek. Bu tarihten itibaren Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının bakan yardımcıları ile bilgi teknolojileri, hukuk hizmetleri ve personel ve strateji birimlerinin üst yöneticilerinin görevi kendiliğinden sonra erecek. 

Bakanlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabinede iki bakanın görevine  son verirken, yeni kurulanlarla birlikte 3 bakanlığa yeni isimler atadı.

Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın görevine son verilerek yerine Mehmet Muş, yeni kurulan Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığına Derya Yanık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına da Vedat Bilgin atandı.

Yeni bakanların özgeçmişleri ise şöyle:

Derya Yanık 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına atanan Derya Yanık, 1972 yılında Kadirli'de doğdu. İlkokulu Kadirli’de, orta ve lise eğitimini ise Adana Anadolu Lisesinde tamamladı. 1995 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitiren Yanık, Aralık 1996'dan itibaren İstanbul Barosu'na kayıtlı serbest avukat olarak çalışmaya başladı. 

Yanık, İnsan hakları, aile hukuku, çocuk ve kadın haklarıyla ilgili sivil topum kuruluşlarında görev üstlendi. 

AK Parti İstanbul kurucuları arasında yer alan Yanık partinin il yönetim kurulu üyesi olarak çalıştı. İki dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği yaptı. Kadın ve Demokrasi Derneğinde (KADEM) görev aldı. 

Yanık, AK Parti büyük kongresinde MYK üyeliğine seçildi. 

Vedat Bilgin

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına atanan Vedat Bilgin, Bayburt’ da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Bayburt'ta tamamladı.

Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesini bitiren Bilgin, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde iktisat sosyolojisi alanında doktorasını tamamladı,1995-1996 yılları arası York Üniversitesinde konuk öğretim üyeliği yaptı, 2006 yılında Michigan Üniversitesinde uluslararası çalışmada yer aldı.

Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde öğretim üyeliği, TCDD Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölüm Başkanlığı, Başbakan Başdanışmanlığı görevlerinde bulunan Bilgin'in çok sayıda yayımlanmış araştırma kitabı, makale ve çalışmaları bulunuyor.

Bilgin, 25. ve 26. Dönem Ankara milletvekili seçildi.  İngilizce bilen Bilgin, evli ve 2 çocuk babası..

Mehmet Muş

Ticaret Bakanlığına atanan Mehmet Muş, 1982 yılında Trabzon'un Sürmene ilçesinde doğlu

Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Fakültesi İşletme Bölümünü bitirdi. Washington State University School of Economic Sciences'ta Ekonomi alanında yüksek lisans yaptı. Marmara Üniversitesi İktisat Tarihi Ana Bilim Dalında Ekonomi doktorasını tamamladı.

Muş, özel sektörde bütçe planlama ve raporlama uzmanı olarak çalıştı. AK Parti Halkla İlişkiler Başkan Yardımcılığı ve Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Muş, 24, 25, 26 ve 27. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. Dışişleri Komisyonu, Plan ve Bütçe Komisyonu, AB Uyum Komisyonu, NATO Parlamenter Asemblesi (NATOPA) Türk Grubu ve AK PARTİ MKYK Üyesi ve AK Parti TBMM Grup Başkanvekili olarak görev yapan Muş, İngilizce biliyor,  evli ve 1 çocuk babası

Milletvekilliği düştü

Bakanlık görevine atanmasıyla Mehmet Muş'un milletvekilliği düştü. 

Böylece AK Parti'nin TBMM'deki sandalye sayısı 288'e inerken boşalan milletvekilliği sayısı ise 17'ye yükseldi.