Dervişoğlu ayrılanları çağırdı, anayasa konusunda “Tek adam rejimini tahkim edecek hiçbir anayasa değişikliği teklifini konuşmayız” dedi. (Foto: İYİ Parti)

Dervişoğlu ilk grup toplantısında konuştu

İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu, “Tek adam rejimini tahkim edecek hiçbir anayasa değişikliği teklifini konuşmaya değer dahi bulmayız. Parlamenter sistemin önünü açacak düzenlemelere bakışımız da bellidir” dedi. 

Dervişoğlu, genel başkan seçildikten sonra yapılan ilk grup toplantısında yaptığı konuşmada, “sadece bir makamı değil, milletin sesi olma hedefini taşıyan bir bayrak teslim aldığını” söyledi.

Dervişoğlu’nun konuşmasından bazı satırbaşları şöyle:

“-Kongreler kongrelerde kalmalıdır. Yersiz tartışmaların anlamı yoktur. Dünden bugüne hiçbir şey değişmemiştir.”

“-Şu ya da bu sebeple partimizle yollarını ayırmış ama bizlerle olan gönül ve ülkü bağını asla kaybetmemiş dava ve yol arkadaşlarıma sesleniyorum İYİ Parti dün olduğu gibi bugün de sizindir.”

“-Sadece kapılarımız değil, gönüllerimiz ve kollarımızda ardına kadar açıktır.”

“-İYİ Parti nerede, nasıl ve ne için kurulduysa, aynı yerde, aynı çizgide ve aynı amaçtadır.”

Anayasa tartışmaları Türkiye’nin gündemi değil

“-İYİ Parti’nin kurucu iradesi tek adam rejimine ve onun anayasal çerçevesi olan 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine karşı demokrasi ve hukuk mücadelesi verenlerin iradesidir.”

“-İYİ Parti Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adı verilen fanilerin ihtiraslarını millete dayatma rejimini yerleşik hale getirecek, bunu ılımlı gösterecek ve meşrulaştıracak hiçbir pazarlığın, hiçbir hesabın içinde olmayacaktır.”

“-Bu hesapları güdenlere de bünyesinde yer açmayacaktır.”

“-İktidar tarafından ülke gündemine dayatılan yeni anayasa tartışmaları, Türkiye’nin değil, Sayın Erdoğan’ın ve varlıklarını, Sayın Erdoğan’ın varlığına armağan etmiş olan çevresinin gündemidir.”

“-İktidara göre  Türkiye’deki her anayasa kuralı, Sayın Erdoğan’a iki dönem daha adaylık hakkı temin etmelidir. Etmiyorsa da o halde değiştirilmelidir.”

“-Yeni anayasa tartışmalarının iktidar tarafından Türkiye’nin gündemine getirilmesindeki amaç son derece açıktır.”

Tek adam rejimini tahkim edecek anayasa değişikliği

“-Erdoğan’ın şahsi siyasi kariyerine hizmet etmek amacıyla Anayasa değişikliği senaryosuna bir figüran aranıyorsa İYİ Parti böyle bir senaryonun içinde olmayacaktır.Türk milleti de hiçbir şahsi ikbalin figüranı yapılamayacaktır.”

“-Anayasa değişiklik çalışmalarına ilişkin kim, kimle ne görüşmesi yaparsa yapsın, ister ziyaret, ister iadeyi ziyaret fark etmez.”

“-İYİ Parti gerekirse tek başına yeni bir Erdoğan Anayasasına” karşı sonuna kadar mücadele verecektir.”

“-Tek adam rejimini tahkim edecek hiçbir anayasa değişikliği teklifini konuşmaya değer dahi bulmayız. Parlamenter sistemin önünü açacak düzenlemelere bakışımız da bellidir.”

Milli eğitim en büyük medeniyet cephesidir

“-Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kamuoyunun gündemine bir müfredat tartışması taşınmıştır. Anlayacağınız abrımızı sınayan rezaletler, aklımızla alay eden garabetler, bir türlü bitmek bilmiyor.”

“-22 yıllık AK Parti iktidarında tam dokuz Milli Eğitim Bakanı atandı. Bu dokuz bakanın hepsi de ne hikmetse ilk işleri olarak müfredata el attılar.”

“-Milli eğitim programları milli güvenlik politikaları gibidir. Bırakın bakandan bakana, iktidar değişikliğinde bile temel hedefi değişmez. O yüzden iki bakanlığın isminin başında ‘milli’ vardır.”

“-Milli eğitim milli eğitim en büyük medeniyet cephesidir. Ocephede ülkesini, vatanını suyundan ağacına kadar seven çocuklar yetiştirmek için mücadele edilir.

İnsanını anlayan ve seven bireyler yetiştirmek için mücadele edilir. O yüzden çocuk, önce dilini ve tarihini öğrenir. Çünkü mesele Cumhuriyet’tir.”

Sinan Ateş cinayeti iddianamesi

“-16 ay önce 30 Aralık 2022’de Ankara’da bir Cuma günü kiralık tetikçiler tarafından katledilen Ülkü Ocakları Eski Genel Başkanı Rahmetli Sinan Ateş cinayetinin iddianamesi  amamlandı ve mahkemeye sunuldu.”

“-Ortada 146 sayfalık bir iddianame var.”

“-Cinayetin tüm ayrıntılarının araştırıldığı, tüm iddiaların değerlendirildiği, tüm tanıkların ifadeleri doğrultusunda bir hukuk metninin ortaya çıktığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.”

“-Bu sözde iddianameyle hiçbir iddianın araştırılmadığı, cinayetin neden işlendiğinin bile sorgulanmadığı, bilirkişi raporunda ifade edilen hiçbir hususa yer verilmediği, tanıkların ve şüphelilerin beyanlarının, sorulan sorular bağlamında ayıklandığı; latta bir utanç belgesi olarak acılı eşi Sayın Ayşe Ateş’in ifadesine dahi yer verilmediği, hukuk tarihine kara bir leke olarak kazınacaktır.”

“-Adalet duygusunu daha iddianame aşamasında zedeleyen, hukukun üstünlüğü yerine, üstünlere hukuk tesis etmeye çalışan bir yaklaşım, bırakın Türk milletine, adalet heykeline bile hesap veremez.”

“-Sinan Ateş’i katleden, katilleri azmettiren, bu cinayette parmağı olan herkesin adalet önünde hesap vermesi için tüm gücümüzle mücadelemize devam edeceğiz.”