Eurovision 2023, güvenlik kaygıları nedeniyle geçen bu yılki yarışmanın ikincisi İngiltere'nin ev sahipliğinde yapılacak. (Görsel: Eurovision)

Eurovision'a İngiltere ev sahipliği yapacak

Organizatörler, geçen yılın birincisi Ukrayna'da düzenlemenin çok riskli olduğu sonucuna vardıktan sonra, gelecek yılki Eurovision Şarkı Yarışması'nın İngiltere'de düzenleneceğini duyurdular.

Ukrayna, Mayıs ayında yapılan bu yılki yarışmayı, folk rap topluluğu Kalush Orchestra'nın şarkısıyla kazandıktan sonra Avrupa kıtasının popüler müzik yarışmasına ev sahipliği yapma hakkını kazandı. Yarışmada İngiliz Sam Ryder ikinci olmuştu. 

Eurovision'u yöneten Avrupa Yayın Birliği, "gelecek yılki etkinliğin güvenlik ve güvenlik nedenleriyle Ukrayna'da yapılamayacağı" sonucuna varıldığını açıkladı. İngiliz BBC'nin Ukraynalı yayıncı UA:PBC adına gösteriyi yayınlamayı kabul ettiği belirtildi.

UA:PBC yönetim kurulu başkanı Mikola Chernotitski, “2023 Eurovision Şarkı Yarışması Ukrayna'da değil, Ukrayna'yı destekleyecek. BBC ortaklarımıza bizimle dayanışma gösterdikleri için minnettarız” dedi.

BBC, 2023 yarışması için ev sahibi şehrin önümüzdeki belirleneceğini açıkladı.

Liderler de konuyu görüşmüştü

2023 yarışmasının kaderi, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile İngiltere Başbakanı Boris Johnson arasındaki görüşmelerde de ele alınmıştı. 

Johnson, ikilinin “Eurovision 2023 nerede düzenlenirse yapılsın, Ukrayna ülkesinin ve halkının bir kutlaması gerektiği” konusunda anlaştıklarını söyledi.

Johnson, "Artık ev sahibi olduğumuz için Birleşik Krallık bu taahhüdü doğrudan yerine getirecek ve Ukraynalı dostlarımız adına harika bir yarışma düzenleyecek" dedi.

Ukrayna yarışmayı iki kez kazandı ve 2005 ve 2017'de Eurovision'a ev sahipliği yaptı. Yarışma, en son İngiltere'nin en son kazandığı yıl olan 1998'de olmak üzere sekiz kez İngiltere'de düzenlendi.

1956'da II. Dünya Savaşı'ndan etkilenen bir kıtayı birleştirmeye yardımcı olmak için kurulan Eurovision, İsrail ve Avustralya gibi Avrupa dışı ülkeler de dahil olmak üzere 40'tan fazla ülkeyi kapsayacak şekilde büyüdü.

Organizatörler, siyasi sembolleri ve sözleri açıkça yasaklayarak pop ve siyaseti ayrı tutmaya çalışıyorlar, ancak küresel gerilimler genellikle kendilerini yarışmaya empoze ediyor. Rusya, Şubat ayında Ukrayna'yı işgal etmesi nedeniyle bu yılki yarışmadan atılmıştı.