Umman açıklarında, İsrailli Zodiac Maritime şirketine ait Mercer Street adlı tankere düzenlenen ve iki kişinin öldüğü saldırıdan İran sorumlu tutuluyor. (Foto: Tehran Times)

Umman açıklarında bir petrol tankerine düzenlenen ve iki kişinin öldüğü saldırıyla ilgili tepkiler sürüyor.

Liberya bandıralı tankeri işleten Zodiac Maritime tarafından yapılan açıklamada, Mercer Street adlı tankere 29 Temmuz'da yapılan saldırıda hayatını kaybedenlerin bir İngiliz ile bir Romanyalı olduğu belirtildi.

Şirket saldırıyı “şüpheli bir korsan olayı” olarak açıklarken, bir Amerikalı savunma yetkilisi “İran’ın yönettiği tahmin edilen bir drone saldırısı” olduğunu öne sürdü.

Bir başka yetkili de, acil yardım çağrısında bulunan tankere limana kadar USS Ronald Reagan uçak gemisi ve USS Mitscher muhribinin eşlik ettiğini kaydetti.  

Zodiac Maritime, Tanzanya’dan (Darüsselam) Birleşik Arap Emirlikleri’ne (Füceyre) gitmekte olan Mercer Street’in, olayın meydana geldiği sırada Hint Okyanusunun kuzeyinde seyrettiğini ve yükünün olmadığını bildirdi. 

Gemiyi işleten uluslararası Zodiac grubunun başında İsrailli milyarder Eyal Ofer bulunuyor. 

Olayla ilgili bugün yapılan açıklamalarda saldırıdan İran sorumlu tutuldu, İran reddeti.

İsrail, İran'ı suçladı

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid Umman açıklarında bir tankere düzenlenen saldırıyla ilgili olarak İran’ı suçladı.

BBC'nin haberine göre, Lapid yaptığı yazılı açıklamada olayla ilgili “İran terörizmini” suçlarken, “İran sadece İsrail için bir sorun değil, dünyanın sessiz kalmaması gerekir” dedi. Lapid saldırıya sert bir yanıt verilmesi çağrısında bulunarak, İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab ile görüşmeler yaptığını belirtti ve konunun BM’ye götürüleceğini söyledi. 

İran’ın Arapça yayın yapan bir televizyonu ise adını açıklamadığı bir kaynağın, saldırının İsrail’in Suriye’deki bir havaalanına yaptığı iddia edilen saldırının intikamı olduğunu söylediğini belirtti.

Adı açıklanmayan bir İsrailli yetkili ise ''İsrail’in saldırıyı gözardı etmesinin zor olduğunu'' söyledi.

Bazı haberlerde saldırıya bir insansız hava aracının da karıştığı belirtilerken, tanker saldırısının son zamanlarda bölgedeki benzer saldırılar zincirinin bir parçası olduğuna dikkat çekildi. Son aylarda İran ve İsrail tarafından işletilen gemilere bir dizi saldırı düzenlenmişti. Bu saldırılarda ilk kez can kaybı yaşandı. 

İran reddetti.

İran, İsrail’in Umman Denizi’nde bir tankere düzenlenen saldırının arkasında kendilerinin olduğu iddiasını reddetti.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, bugün düzenlediği haftalık basın toplantısında İsrail’in iddiasını “temelsiz” olarak niteledi. 

İran resmi haber ajansı IRNA’nın haberine göre, Hatibzade İsrail’in iddiası ile ilgili bir soru üzerine, İsrail’in İran’a karşı yanlış suçlamalarda bulunmaya bir son vermek zorunda olduğunu söyledi.

İsrail’in bu tür iddiaları ilk kez yapmadığını belirten Hatibzade, son iddiayı “safça” olarak niteledi ve İsrail yetkililerinin bu tür iddialarla bir şey kazanamayacaklarını belirtti.

İngiltere de İran'ı suçladı

Dışişleri Bakanı Dominic Raab, İran'ı ''uluslararası hukukun açık bir ihlali'' oluşturduğunu söylediği ''kasıtlı, hedefli'' bir saldırı gerçekleştirmekle suçladı.  

Yapılan değerlendirmelerde, İran'ın 29 Temmuz'da Umman açıklarında uluslararası sularda tankere bir veya daha fazla insansız hava aracı (İHA) kullanarak saldırmış olma olasılığının yüksek olduğu sonucuna varıldığını belirten Raab, şunları söyledi:  

''Birleşik Krallık, Umman açıklarında bir ticaret gemisine yapılan ve bir İngiliz ve bir Rumen uyruklunun ölümüne neden olan yasadışı ve duygusuz saldırıyı kınıyor. Düşüncelerimiz olayda hayatını kaybedenlerin arkadaşları ve aileleriyle birlikte. Bu saldırının kasıtlı, hedefli ve İran tarafından uluslararası hukukun açık bir ihlali olduğuna inanıyoruz.''

ABD: ''İran'ın yaptığına eminiz''

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, yaptığı açıklamada, ''Eldeki bilgiler incelendiğinde, 2 masum insanın ölümüne neden olan bu saldırıyı İran'ın tek yönlü patlayıcı İHA'lar kullanarak gerçekleştirdiğinden eminiz'' dedi.  

Blinken, uluslararası sularda kuzey Arap Denizi'nden barışçıl bir şekilde geçiş yapan ticari bir gemi olan Mercer Street adlı tankere yönelik saldırıyı şiddetle kınadı. Saldırının hiçbir gerekçesi olmadığını vurgulayan Blinken, şunları kaydetti:  

''Bu eylemler, bu çok önemli suyolunda seyir özgürlüğünü, uluslararası denizcilik ve ticareti ve ilgili gemilerde bulunanların hayatlarını tehdit ediyor. Bir sonraki adımlarımızı değerlendirmek için ortaklarımızla birlikte çalışıyoruz ve gelecek olan uygun bir yanıt için bölge içindeki ve ötesindeki hükümetlerle istişare ediyoruz. Kurbanların ailelerine bir kez daha taziyelerimizi sunuyoruz.

 (GAMZE DÜŞMEZ / SAMİ OĞUZ / NURDAN MISIRLIOĞLU)