Gazze Sağlık Bakanlığı, İsrail'in El Ehli Baptist Hastanesine düzenlediği hava saldırısında en az 600 kişinin öldüğünü duyurdu. (Foto: Depo Photos / Arşiv)

KONULAR

İsrail hastane bombaladı

Gazze Sağlık Bakanlığı, İsrail'in El Ehli Baptist Hastanesine düzenlediği hava saldırısında en az 600 kişinin öldüğünü duyurdu. 

Açıklamada "Yüzlerce kurban hala enkaz altında" dendi.

Hamas tarafından yönetilen Bakanlık, ölenler arasında hastaların yanı sıra binaya sığınan yüzlerce kişinin de bulunduğunu bildirdi. 

Hastanenin önceden bir uyarı yapılmadan vurulduğu belirtiliyor.

El Ehli Hastanesinden gelen fotoğraflarda hastane koridorlarındaki yangın, parçalanmış camlar ve etrafa saçılmış ceset parçaları görülüyor. 

Bu saldırı 2008'den bu yana yaşanan beş savaşta İsrail'in giriştiği en ölümcül hava saldırısı oldu.

İsrail askeri sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari, hastanedeki ölümlerle ilgili henüz bir ayrıntı olmadığını belirterek, "Ayrıntıları öğreneceğiz ve kamuoyunu bilgilendireceğiz. Bunun bir İsrail hava saldırısı olup olmadığını söyleyemem" dedi. 

Birçok hastane, İsrail'in Gazze Şeridi'nin güneyine tahliye emri vermesinin ardından bombardımandan kurtulacaklarını uman yüzlerce insanın sığınağı haline gelmişti. 

Birleşmiş Milletler, 400 binden fazla yerinden edilmiş insanın güneydeki okullara ve diğer tesislerde kaldığını kaydetti. 

Savaş suçu

Filistin Sağlık Bakanlığı, "Yüzlerce kurban hala enkaz altında" açıklamasından bulundu.

Gazze'deki Hamas hükümetinin medya ofisi saldırıyı, "savaş suçu" olarak nitelendirdi. Açıklamada, "Hastane yüzlerce hasta ve yaralı ile diğer saldırılar nedeniyle evlerinden zorla göç ettirilen insanlara ev sahipliği yapıyordu" dendi.

Gazze Sivil Savunma Sözcüsü, basına yaptığı açıklamada, kurbanların çoğunun hasta ve çocuk olduğunu söyledi.

Gazze şehrindeki birçok hastane, İsrail'in şehir ve çevresindeki tüm bölge sakinlerine Gazze Şeridinin güneyine tahliye emri vermesinin ardından bombardımandan kurtulacaklarını uman yüzlerce insanın sığınağı haline geldi.

Hamas’ın 7 Ekim'deki İsrail’e saldırılarından sonra İsrail'in Gazze Şeridi'nde düzenlediği hava saldırılarında yaklaşık üç bin kişi hayatını kaybetti.

Tepkiler

Üst düzeyli bir Filistinli yetkili, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın ABD Başkanı Joe Biden ve diğer Ortadoğu liderleriyle yapılması planlanan toplantıya katılımını iptal ettiğini söyledi.

Aynı kaynak, Abbas'ın İsrail'in Gazze'de bir hastaneye düzenlediği ve Hamas sağlık yetkililerinin 500'den fazla kişinin öldüğünü ifade ettiği hava saldırısını protesto etmek için çekildiğini söyledi.

Abbas'ın yarın Ürdün'ün başkenti Amman'da Ürdün Kralı 2’nci Abdullah ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sissi ile bir araya gelmesi ve Biden ile son İsrail-Hamas savaşını görüşmesi planlanıyordu.

"Vahşeti durdurma" çağrısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal meda hesabından yaptığı paylaşımda "vahşeti durdurma" çağrısı yaptı. Erdoğan: "İçerisinde kadınların, çocukların, masum sivillerin olduğu bir hastaneyi vurmak, İsrail’in en temel insani değerlerden yoksun saldırılarının son örneğidir. Gazze’de yaşanan ve tarihte benzeri olmayan bu vahşeti durdurmak için tüm insanlığı harekete geçmeye davet ediyorum" dedi. 

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

"Gazze’de bir hastanenin hedef alınması sonucunda yüzlerce Filistinlinin hayatını kaybetmesinden ve bir o kadarının da yaralanmasından derin bir infial duyuyor, bu barbarca saldırıları en şiddetli biçimde kınıyoruz.  Saldırılarda hayatlarını kaybeden Filistinli kardeşlerimize rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. 

Sivilleri doğrudan hedef alan, hastaneleri, okulları vuran bir zihniyetin uluslararası hukuk önünde ve vicdanlarda hesap vermesi kaçınılmazdır."