Türkiye, toplam 54 ürünün İsrail'e ihracatına 'kısıtlama' getirdi. Bu ürünler arasında uçak benzini ve jet yakıtları, tel çekme makinaları ve inşaat malzemeleri bulunuyor. (Görsel: YZ)

Türkiye'den, İsrail’e 54 ürünün ihracatına ‘kısıtlama’

Türkiye, toplam 54 ürünün İsraile ihracatında kısıtlama kararı aldı. Bu ürünler arasında uçak benzini ve jet yakıtları, tel çekme makinaları ve inşaat malzemeleri bulunuyor. 

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana devam eden savaşta Gazze Şeridi’nin büyük bir yıkıma uğradığı, bölgeye yapılacak yardımların da İsrail tarafından engellendiği belirtildi. 

Açıklamada, Türkiye’nin “çatışmaların durdurulması, insani kayıp ve fiziki yıkımın engellenmesi, önce kalıcı ateşkes ve diplomatik çözüm arayışlarının hâkim olması ve Gazze’nin yeniden imarı için, gerek taraflar nezdinde, gerekse uluslararası arenada ve İslam dünyası bünyesinde siyasi ve diplomatik çalışmaları en üst düzeyde yaptığı” kaydedildi.  

Türkiye’nin bu süreçte Gazze’ye yardım sağlama konusunda önde gelen ülkelerden biri olduğu ifade edilen açıklamada, şu değerlendirmelere yer verildi:  

“Bununla beraber, İsrail, uluslararası hukuku alenen çiğnemeye devam etmekte, uluslararası camianın sayısız siyasi ve hukuki ateşkes ve kesintisiz insani yardım sağlama çağrılarını yok saymaktadır.İsrail bugüne kadar uluslararası hukukun ve düzenin temel yapıtaşları olan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, BM Genel Kurulu, BM İnsan Hakları Konseyi ve Uluslararası Adalet Divanı’nın bu yönde almış oldukları hiçbir kararı maalesef uygulamamıştır.”

Birleşmiş Milletler bünyesinde alınan kararlar hatırlatılan açıklamada,  bu kararlarda “İsrail’e çok açık biçimde ateşkese varması, ve BM ile tam işbirliği içinde, Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilere ihtiyaç duydukları tıbbi malzeme ve sağlık hizmetleri dahil olmak üzere tüm temel insani yardımların kesintisiz şekilde sağlanmasına izin vermesi yükümlülüğü getirildiği” ve bu kararların hukuken bağlayıcılığı olduğu belirtildi. 

İhracatın kısıtlanması kararı 

Açıklamada, Türkiye, 9 Nisan 2024 tarihinden itibaren, ilk aşamada 54 ürün grupları altında yer alan ürünlerin İsrail’e ihracatını kısıtlama kararı aldığı ve “Bu kararın gerekleri Ticaret Bakanlığı tarafından derhal yürütüleceği” ifade edildi. 

 Açıklamada, şunlara yer verildi:

“Bu karar, İsrail, uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülükleri çerçevesinde, Gazze’de derhal ateşkes ilan edene ve Gazze Şeridi’ne yeterli miktarda ve kesintisiz insani yardım akışına izin verinceye kadar yürürlükte kalacaktır.

Esasen, çok önceden bu yana, İsrail’e askeri amaçla kullanılabilecek herhangi bir ürün veya hizmetin satışına ülkemizce izin verilmemiştir ve verilmemektedir.

Gazze Şeridi’nde gelinen vahim aşama çerçevesinde, uluslararası camianın tüm üyelerine çağrımız, İsrail’in uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülüklerine uymasını teminen, üzerine düşenleri yerine getirmeleridir.

Türkiye Cumhuriyeti devleti ve halkı olarak, bugüne kadar olduğu gibi Filistin’in ve halkının yanında yer almaya ve desteklemeye devam edeceğiz.”

Kısıtlama getirilen ürün grupları

Açıklamaya göre İsrail’e ihracat kısıtlaması getirilen ürün grupları şöyle:

 1. Alüminyum Profiller
 2. Alüminyum Teller
 3. Boyalar
 4. Bakır Profiller, Çubuklar ve Teller
 5. Beton Mikserleri
 6. Çelik Borular Ve Bağlantı Parçaları
 7. Çelik Filmaşin
 8. Çelik Kaplar ve Depolar
 9. Çelik Köprü Aksamı
 10. Çelik Kuleler
 11. Çelik Profiller
 12. Çimento
 13. Çimentodan, Betondan veya Suni Taştan İnşaat için Bloklar ve Levhalar
 14. Demir Çelikten Tüm İnşaat Malzemeleri
 15. Demir-Çelik Tüm Teller
 16. Ekskavatörler
 17. Elektrik Kabloları
 18. Elektrik Panoları
 19. Fayanslar
 20. Fiberoptik Kablolar ve Elektrik İletkenleri
 21. Forkliftler
 22. Granit
 23. Halat ve Kablolar
 24. Hırdavat Ürünleri
 25. Hidrolik Yağlar
 26. İnşaat Demiri
 27. İnşaat Makinaları
 28. İnşaat Yalıtım Malzemeleri
 29. İnşaatta Kullanılan Camlar
 30. Kimyasal Bileşikler
 31. Kimyasal Gübreler
 32. Klinker
 33. Kovalar, Kepçeler, Kürekler, Kıskaçlar ve Kancalar
 34. Kükürt
 35. Madeni Yağlar
 36. Makaralı Zincirler
 37. Mermer
 38. Metal İşleme Makinaları
 39. Metallerin İşlenmesinde Kullanılan Kimyasallar
 40. Mineral Gübreler
 41. Motor Yağları
 42. Paletler
 43. Plastik Borular
 44. Sandviç Paneller
 45. Seramikler
 46. Solvent Boyalar
 47. Tel Çekme Makinaları
 48. Testere Makinaları
 49. Tuğlalar
 50. Uçak Benzini ve Jet Yakıtı
 51. Vernikler
 52. Vinçler
 53. Yapıştırıcılar ve Tutkallar
 54. Yassı Çelik Ürünleri