İstanbul'da bu sabahtan bu yana etkili olan şiddetli lodosun yarattığı olumsuz koşullardan 4 kişi öldü, 38 kişi yaralandı.  (Foto: Depo Photos/Arşiv)

İstanbul'da fırtına: 4 ölü, 38 yaralı

İstanbul'da bu sabahtan bu yana etkili olan şiddetli lodosun yarattığı olumsuz koşullardan 4 kişi öldü, 38 kişi yaralandı. 

Sağlık Bakanı Koca,  sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, fırtınayla ilgili şu bilgileri aktardı:

''Marmara Bölgesi'nde yaşanan lodos fırtınasında; İstanbul, Bursa ve Bolu’da maddi hasar ve yaralanma meydana gelmiş, İstanbul Esenyurt, Arnavutköy, Avcılar ve Başakşehir ilçeleri yoğunlukta olmakla bazı ilçelerimizde afet olayları yaşanmıştır.

Saat 17.30 itibarı ile afette son durum: Olayda 38 kişi yaralanmış, 4 kişi ise hayatını kaybetmiştir. Yaralılar, olay yerine görevlendirilen 112 ambulanslarımız ile hastaneye nakledilmiştir.

Olay olan illerde 24 adet 112 Ambulansı, 3 adet UMKE Timi ile 87 sağlık personeli görev başındadır. Bölge halkına ve bütün ülkemize başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Çalışmalarımız devam ediyor.''

Valilik açıklaması

İstanbul Valiliği'nden ''İstanbul’da bugün sabah saatlerinden itibaren etkili olan kuvvetli lodostan kaynaklanan olumsuz hava koşulları nedeniyle AFAD verilerine göre 1’i yabancı uyruklu, 3’ü vatandaşımız olmak üzere maalesef 4 can kaybı yaşandı'' bilgisine yer verilmişti.

Açaklamada, ''Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı, yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar dileriz. 112 Acil Çağrı Merkezine yapılan tüm çağrılara ilgili kurumlarımızın ekipleri tarafından ivedilikle müdahale edilmekte ve çalışmalar yoğun bir şekilde sürdürülmektedir'' denildi. 

''Zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayın'' uyarısı 

Afet ve Acil Durum (AFAD), İstanbul’da fırtınanın etkisinin yarın öğleye kadar süreceği ve ''vatandaşların zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları'' uyarısında bulundu. 

AFAD sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, İstanbul'da etkili olan ve hızı zaman zaman 100 km’yi geçen rüzgar nedeniyle yaşanan kazalarda hayatını kaybedenler ve yaralananlar olduğunu bildirdi. 

Açıklamada, “Herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için vatandaşlarımızın zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamasını önemli rica ederiz” denildi.

AFAD, bir başka paylaşımında da, “Meteoroloji’den alınan bilgilere göre, yarın (Salı) öğle saatlerinden itibaren, Orta ve Doğu Karadeniz ile Akdeniz'de fırtına bekleniyor. Çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, soba ve baca gazı kaynaklı zehirlenmeler gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olun” uyarısına yer verildi.

Okullar tatil edildi
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

“Sevgili hemşehrilerim; İstanbul’da hayatı olumsuz etkilemeye devam eden #Lodos nedeniyle; eğitim kurumlarımızda yüz yüze eğitime 30 Kasım Salı günü bir gün süreyle ara verilmiştir.Kamu kurumlarında çalışan engelli ve hamile personel izinli sayılacaktır.”