Rusya ve Ukrayna heyetleri arasındaki bir sonraki görüşme 28-30 Mart'ta İstanbul’da yapılacak. (Foto: Depo Photos)

Erdoğan Putin'le görüştü

Erdoğan ile Putin, Rusya ve Ukrayna müzakere heyetlerinin bir sonraki toplantısının İstanbul’da yapılması konusunda mutabık kaldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi yaptı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Rusya-Ukrayna savaşındaki son durum ve müzakere süreçleri ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Rusya ile Ukrayna arasında ateşkesin ve barışın bir an evvel tesis edilmesinin ve bölgedeki insani durumun iyileştirilmesinin gerekliliğini vurgulayarak, bu süreçte Türkiye’nin her türlü katkıyı vermeye devam edeceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin, Rusya ve Ukrayna müzakere heyetlerinin bir sonraki toplantısının İstanbul’da yapılması konusunda mutabık kaldı.

Görüşme açıklaması 

Bu arada, Ukrayna heyetinden David Arahamiya, "video görüşme turunda, bir sonraki yüz yüze görüşmenin  28-30 Mart'ta Türkiye'de iki delegasyon tarafından yapılmasına karar verildi" dedi. 

Rus heyetinin temsilcisi Vladimir Medinsky ise toplantının 29-30 Mart'ta gerçekleşeceğini söyledi.

 "Güveninin bilincindeyiz"

Dışişleri Bakanları Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya ve Ukrayna müzakere heyetlerinin Türkiye’de bir araya gelecek olmasına ilişkin, “Tarafların Türkiye’ye duyduğu güvenin sorumluluğunun bilincindeyiz” dedi.

Çavuşoğlu, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimleri neticesinde Rusya ve Ukrayna müzakere heyetlerinin Türkiye’de bir araya geleceklerini bildirdi. Çavuşoğlu, “Toplantıların kalıcı ateşkesle sonuçlanarak barışa vesile olmasını ümit ediyoruz” diye ekledi.

Rusya ve Ukrayna heyetleri, 28-30 Mart tarihleri arasında İstanbul’da yüz yüze müzakerelere devam edecek.