Taliban, Afganistan’da yeni hükümet kurma müzakerelerinde sona yaklaşıldığını, yakında “kapsayıcı bir İslami hükümetin” açıklanacağını bildirdi.

Taliban: Yakında kapsayıcı bir hükümet açıklanacak

Taliban, Afganistan’da yeni hükümet kurma müzakerelerinde sona yaklaşıldığını belirterek, yakında “kapsayıcı bir İslami hükümetin” açıklanacağını bildirdi.

Taliban sözcüsü Süheyl Şahin, Amerika'nın Sesi’ne Doha’dan telefonla yaptığı açıklamada, Taliban liderlerinin Katar’ın başkenti Doha’da diğer grupların temsilcileri ve ABD’nin özel barış elçisi Zalmay Halilzad ile “yoğun” görüşmeler yaptığını belirtti.

Şahin “birkaç gün içinde elbette iktidar değişimi olacak. Kapsayıcı bir Afgan hükümeti kurmak için değerlendirme ve görüşmeler devam ediyor. Hükümet yakında ilan açıklanacak” dedi.

Şahin Taliban’ın uluslararası endişeleri dikkate alarak kapsayıcı bir yönetim sistemi düzenlemeye kararlı olduğunu belirterek, kendilerinin iktidar tekeli kurmakla ilgilenmediklerini tekrarladı. 

''Hoşgörü ve onarım sayfası''

Taliban sözcüsü “iktidar tekelinin geçmişte işe yaramadığına inanıyoruz. Bu yüzden ülkede kalıcı bir barış olması ve Afganistan’da yeni bir barış, birlikte yaşama, hoşgörü ve onarım sayfası açmak için gelecek hükümette bazı Afgan savaşçılarının, siyasilerinin olmasını istiyoruz” dedi.

Bu arada, Karzai, Abdullah ve Gülbeddin Hikmetyar’ın bugün Taliban heyeti ile görüşmek için Doha’ya gideceği bildirildi. Karzai, Abdullah ve Gülbeddin Hikmetyar, Taliban’ın Kabil’e almasından sonra kurulan barışçıl iktidar devir koordinasyon konseyinin üyeleri olarak seçilmişlerdi.

Kabil havaalanı 21 Ağustos’ta açılacak

Taliban’ın başkent Kabil’e girmesinden sonra sivil uçuşlara kapatılan Kabil Uluslararası Havaalanı’nın 21 Ağustos’ta sivil uçuşlara açılacağı bildirildi.

El Cezire, bir havaalanı güvenlik yetkilisine dayanarak verdiği haberde, sivil uçuşların 21 Ağustos’ta başlayacağını belirtti. 

Taliban birliklerinin havaalanı yakınlarına geldiklerini, orada toplanan kalabalığı dağıtmak için havaya ateş açtıklarını belirten El Cezire, bazı Taliban gruplarının da havaalanı binasına girdiğini bildirdi. 

Havaalanının sivil uçuşlara kapatılmasından sonra birçok ülke Afganistan’daki vatandaşlarını ve diplomatik personelini tahliye etmek için havaalanını kullanıyor.

Olumlu mesajlardan memnuniyet

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Taliban’ın iktidarı aldıktan sonra verdiği olumlu mesajların memnunlukla karşılandığını söyledi.

İki günlük bir ziyaret için Ürdün’de bulanan Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanı Ayman Safadi ile düzenlediği basın toplantısında, “Taliban’ın yabancılara, diplomatik temsilciliklere ve kendi halkına verdiği olumlu mesajları memnunlukla karşılıyoruz. Aynı yaklaşımı eylemlerinde de görmeyi ümit ediyorum” değerlendirmesinde bulundu.

“Taliban dahil Afganistan’daki bütün taraflarla diyaloğa devam ediyoruz” diyen Çavuşoğlu, “şu anda Afganlar kendi aralarında bütün bu konuları görüşüyorlar. Geçiş döneminde kim yer alacak, ne tür bir geçici hükümete sahip olacaklar. Bütün bunları görüp tartışacağız” şeklinde konuştu.

Ankara’nın sadece Türkleri değil diğer, ülkelerin vatandaşlarını da tahliye etmeye hazır olduğunu da belirtti.