Şahap Kavcıoğlu, MB'nın görev ve yetkileri çerçevesinde,  “enflasyonda kalıcı düşüşü sağlama temel hedefi” doğrultusunda, para politikası araçlarını etkin şekilde kullanmaya devam edeceğini kaydetti. (Foto: TCMB)

TCMB Başkanı Kavcıoğlu: “Para politikası araçları etkin bir şekilde kullanılmaya devam edilecek”

Şahap Kavcıoğlu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB), kanunla belirlenmiş görev ve yetkileri çerçevesinde,  “enflasyonda kalıcı düşüşü sağlama temel hedefi” doğrultusunda, para politikası araçlarını etkin bir şekilde kullanmaya devam edeceğini kaydetti.

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, enflasyondaki gerilemenin, ülke risk primlerindeki düşüş ve finansman maliyetlerindeki kalıcı iyileşme yoluyla, makroekonomik istikrarı olumlu etkilediğini belirtti. 

Bunun, yatırım, üretim, ihracat ve istihdamı artırıcı sürdürülebilir büyüme için de gerekli koşulların oluşmasına katkı sağlanacağını bildiren Kavcıoğlu, “Bu bağlamda Para Politikası Kurulu toplantıları, daha önce kamuoyuna ilan edilen takvime uygun şekilde yapılacak olup uygulanacak politikalarda şeffaflık ve öngörülebilirlik ilkeleri doğrultusunda tüm paydaşlar ile iletişim kanalları etkin bir şekilde kullanılacaktır” ifadesini kullandı.