Erdoğan, koronavirüs vaka sayılarındaki artışların önüne geçmek için ülke genelinde kısmi kapanmaya gidileceğini açıkladı. (Foto: Depo Photos)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs vaka sayılarındaki artışların önüne geçmek için yarın (14 Nisan) akşamdan başlayarak, ülke genelinde kısmi kapanmaya gidileceğini açıkladı.

Kabine toplantısından sonra açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki hafta süreyle uygulanacak kısmi kapanmadan istenilen sonucun alınamaması halinde daha sert tedbirlerin gündeme gelebileceğini de belirtti.

Erdoğan'ın açıklamasına göre, yarın akşamdan başlayarak 2 hafta süreyle uygulanacak kısmi kapanma önlemleri şöyle:

- Hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması sürerken, hafta içi kısıtlamalar saat 19.00 ile 05.00 saatleri arasında uygulanacak. Kısıtlama saatlerinde zorunlu haller dışında şehirlerarası seyahat yapılmayacak.

- 18 yaş altı ve 65 yaş üstü kişilerin şehir içi toplu taşımayı kullanamayacak.

- Kamuda esnek ve dönüşümlü çalışmaya geçilecek. Kronik hasta ve hamilelerle 10 yaşının altında çocuğu olan kadın çalışanlar idari izinli sayılacak. Özel sektörde bu yönde teşvik edilecek.

- Sınav dönemindeki 8 ve 12 sınıflar ile okul öncesi öğrenciler hariç diğerleri uzaktan eğitim alacak.

- Yeme içme hizmeti veren kafe, kıraathane, lokal, çay bahçesi, spor salonu ve benzeri mekanlar bayram sonuna kadar faaliyetlerine ara verecek.

 -Lokantalar sadece paket servis ve gel-al şeklinde hizmet verecek.

- Nikah, nişan, düğün, kına, genel kurul, kongre ve benzeri toplu etkinlikler bayram sonuna kadar yapılmayacak.

- Oteller, sadece kendi müşterilerine hizmet verecek, toplu iftar ya da dışarıdan gelen müşterilere hizmet veremeyecek 

Uzaktan eğitime geçiş

Öte yandan, Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada, yüz yüze eğitimden uzaktan eğitime geçişle ilgili alınan yeni kararlar şöyle sıralandı:“İlkokullarda tüm sınıf düzeylerinde tam zamanlı uzaktan eğitime geçilecektir.

-Ortaokulların tüm sınıf düzeylerinde (8. sınıflar hariç) tam zamanlı uzaktan eğitime geçilecektir.

-Liselerin tüm sınıf düzeylerinde (12. sınıflar hariç) tam zamanlı uzaktan eğitime geçilecektir.

-8 ve 12. sınıflar yüz yüze eğitime devam edebileceklerdir.

-8 ve 12. sınıflar ile mezunlara yönelik düzenlenen destekleme ve yetiştirme kursları ile takviye kurslarına, cumartesi ve pazar günleri de dâhil, devam edilecektir.

-Okul öncesi eğitim kurumları, yüz yüze eğitime mevcut şekilde devam edeceklerdir.

Okullarımızın gerekli hazırlıkları yapabilmesi için yeni kararlar, 15 Nisan 2021 Perşembe gününden itibaren uygulanmaya başlanacaktır.”