BM, Ahbap Derneği’yle ilgili uzun vadeli küresel bir ortak çalışma planı hazırlıyor. İlk etapta Gazze var. (Foto: Haluk Levent / Instagram)

BM, Haluk Levent ve Ahbap Derneği ile küresel işbirliği yapacak

Ahbap adlı sivil toplum kuruluşunun kurucusu ve başkanı Haluk Levent BM’nin New York’taki merkez binasında BM Küresel İletişim Kuruluşu (DGC) İletişim Direktörü Mahir Nasır ile bir araya geldi. 

Görüşmede, BM’nin Haluk Levent ve Ahbap Derneği’yle küresel işbirliği çalışmaları değerlendirildi. BM’nin Ahbap Derneği’yle ilgili uzun vadeli küresel bir ortak çalışma planı hazırladığı kaydedildi.

BM ve Ahbap Derneği’nin öncellikle Gazze’ye insanî yardım için bir plan geliştirecekleri belirtildi. 

Haluk Levent, VOA Türkçe’ye yaptığı açıklamada, BM’nin kendisi ve Ahbap Derneği’ne yaklaşımının son derece değerli olduğunu, birlikte yapılacak ortak çalışmaların küreselleşmeleri konusunda oldukça önemli ve tarihî bir adım olduğunu belirtti.

BM: “Sabırsızlıkla bekliyoruz”

BM İletişim Direktörü Nasır, sosyal medya platformu X hesabından yaptığı paylaşımda, Levent’in insanî konulardaki tutkusunu, yaptığı büyük çalışmaları ve küresel çapta BM’ye destek olmak istediğini ifade ettiğini belirterek, “Sizinle tanışmak, sizi BM’de ağırlamak büyük bir mutluluk ve onurdu. Siz ve Ahbap'la olan etkileşimimizin devamını sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

Haluk Levent de sosyal medya platformu X hesabından yaptığı paylaşımında, “Ben de çok mutlu oldum. Hem Gazze’ye yardım konusunda çalışacak olmamız hem de dünyanın her yerindeki afetlerde koordinasyon içinde olacağımız için sevinçliyim. Gazze’ye yardım için BM Filistinlilere Yardım Ajansı (UNRWA) ile birlikte plan geliştirmeye karar verdik. Ayrıca BM’nin 9-10 Mayıs’ta Nairobi’deki Sivil Toplum Konferansı’nda konuşacağım” diye konuştu.

Haluk Levent, 9-10 Mayıs tarihlerinde Kenya’nın başkenti Nairobi’de düzenlenecek olan “2024 Sivil Toplum Konferansında” konuşmacı olarak yer alacak. Konferansa, BM ve hükümetlerin üst düzey temsilcilerinin yanı sıra dünya çapında çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve bilim insanları da katılacak.

“BM’nin yaklaşımı çok önemli ve anlamlı”

Haluk Levent, New York’ta VOA Türkçe’ye yaptığı açıklamada, gelişmelerden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

BM’nin kendisine yaklaşımının anlamlı olduğunu belirten Haluk Levent, “Bunun isminin konmasının önemi yok. İsmi konmuş, konmamış benim için bir önemi yok. Benim amacım, Ahbap Derneği’yle ve Haluk Levent’in kimliğiyle birlikte dünyanın her tarafındaki sorunlara el atabilmek, en azından ortak paydada ne yapabileceğimizi düşünmek. Bütün amacımız bu” dedi.

BM’deki toplantıda özellikle Gazze’nin gündeme geldiğini belirten Levent, “Ahbap Derneği’nin hayırseverlerinin toplayıp, Gazze’ye ulaştırmak için Mısır’ın Refah Sınır Kapısı’na gönderdiği TIR’lar, bir türlü sınır ötesine alınamadı. Çoğu çürüdü. Geri gönderildi. Bu konuda BM ile birlikte çalışmak arzumuz” dedi.

Levent, Ahbap Derneği’nin, Gazze’de BM’nin insanî yardım ortaklarından biri olarak resmen ne zaman ilan edileceğine ilişkin olarak, “İlk önce, ilk adım atılarak birbirimizle iletişime geçtik. Bunun nasıl yapılacağını ve detaylarını daha sonraki toplantılarda konuşmayı kararlaştırdık. Bizler o bölgede nasıl yer alabiliriz? Birlikte neler yapabileceğimizi daha sonra konuşacağız” diye ekledi.

“Dünyanın her tarafındaki acılara ortak olacağız”

Ahbap Derneği’nin sadece Türkiye’deki ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını değil, dünyanın her tarafındaki sorunlara ilişkin ortak paydada çalışma yapmasını arzu ettiğini söyleyen Haluk Levent, “Benim derdim Ahbap Derneği’nin dünyanın her tarafındaki insanlarla ortak paydada olması. Acılara ortak olmak. Çünkü hepimiz ayrı kültürlerden, ayrı milletlerden olabiliriz ancak acılarımız ortak. Hepimiz birbirimize sarılmak zorundayız. Başka bir dünya yok” diye konuştu.

“Ahbap Derneği'nin ABD temsilciliği açılacak”

Haluk Levent, BM’nin dünyadaki sorunlara çözüm bulmada ve pek çok farklı konularda eleştirilerin odağında olmasıyla ilgili olarak, “Ben Birleşmiş Milletleri birçok kez eleştirdim. Bunu açık yüreklilikle söylüyorum. Ben eleştiren insanların, eleştirmekle kalmamış, gelip elini taşın altına koymuş olmasını da istiyorum. Madem eleştiriyoruz, elimize bir fırsat geliyorsa, eleştirmek yerine eleştirdiğimiz konularda bizler de bir şeyler yapalım. Madem böyle bir fırsat geçti, eleştirilerimizi sonlandırmak, eleştirdiğimiz konularda çözüm bulmak için çalışmalıyız” dedi.

Ahbap Derneği’nin temsilciliğinin kısa bir süre sonra ABD’de açılacağını kaydeden Levent, şöyle konuştu:

“ABD’deki vatandaşlarımızdan çok güzel bir destek gördüm. Çok mutlu oldum. Özellikle ‘Bridge To Türkiye Fund BTF’den çok destek gördük. Çok iyi organize oldular. Yıllardır bu organizasyonu sürdürüyorlar. Tabii Birleşmiş Milletlerle bu koordinasyondan sonra biz artık Amerika Ahbap olarak burada faaliyet göstereceğiz. Bu organizasyonun açılışını yapacağız. Artık bir ayağımız Amerika’da olacak.”