Kuzey Kore, Covid-19 salgınından sporcularını korumak için 23 Temmuz’da başlayacak Tokyo Olimpiyatları’na katılmayacağını duyurdu. (Photo: Depo Photos)

KONULAR

Kuzey Kore, Tokyo Olimpiyatları’ndan çekildi

Kuzey Kore, Covid-19 salgınından sporcularını korumak için 23 Temmuz’da başlası planlanan Tokyo Olimpiyatları’na katılmayacağını duyurdu.

Japonya için ''beklenmedik'' olarak yorumlanan çekilme açıklaması, Kuzey Kore Spor Bakanlığı’nın internet sitesinde yer aldı. Söz konusu açıklamada, Kuzey Kore Olimpiyat Komitesi'nin “Covid-19’un neden olduğu dünya halk sağlığı krizinden sporcuları korumak için bu yılki oyunlara katılmamaya kararı verdiği” bildirildi. 

Japonya Olimpiyat Bakanı Tamayo Marukawa, ilk tepkisinde Pyonyang’ın çekilmesi konusunda halen ayrıntıları öğrenmeye çalıştıklarını, dolayısıyla henüz bir yorum yapamayacağını söyledi. Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları organizasyon komitesinden yapılan açıklamada da, “Her ülke ve bölgeden sporcuların en iyi performanslarını gösterebilmeleri için ilgili organizasyonlarla yakınen çalışarak oyunlar için hazırlıklarımızı sürdüreceğiz” denildi.  

Pyonyang yönetimi, son olarak Soğuk Savaş dönemi olan 1988 yılında Seul’de yapılan Yaz Olimpiyatları’nda yer almamıştı. 2032 olimpiyatlarını Pyonyang’la ortak yapma peşinde olan Güney Kore yönetimi, Tokyo Olimpiyatlarını bu konuda fırsat olarak değerlendiriyordu. 

2020 yazında yapılması gereken ancak Covid-19 salgını nedeniyle ertelenen Tokyo Olimpiyatları’nın bu yaz 23 Temmuz-8 Ağustos 2021 tarihlerinde yapılması bekleniyor. Kuzey Kore salgın nedeniyle katılmayacağını açıklayan ilk ülke oldu.