Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm kamu çalışanları ve emeklilerin maaş artış oranını yüzde 25 olarak uygulayacaklarını söyledi. (Foto: Cumhurbaşkanlığı)

Erdoğan, maaşlara yapılacak zam oranını açıkladı: Yüzde 25

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tüm kamu çalışanları ve emeklilerin maaş artış oranını yüzde 25 olarak uygulayacaklarını söyledi. 

Erdoğan, Memur-Sen'in ATO Congresium'da düzenlediği "Sözleşmeliye Kadro Şöleni Programı"nda yaptığı konuşmada, toplam 254,2 milyar dolar ile Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat rakamına ulaşıldığını belirterek, 2023'te hedefi büyüteceklerini söyledi. 

Enflasyonda sözünü ettikleri büyük gerilemenin ilk önemli işaretiyle güne başlandığını ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

"Aralık ayı tüketici enflasyonu yüzde 1,18 ve bir önceki yılın Aralık ayına göre de yüzde 64,27 olarak açıklandı. Böylece 2022 yılı tüketici enflasyonunu, orta vadeli hedefinin bile altında bir gerçekleşmeyle kapattık. Üretici fiyatları enflasyonunun aralıkta eksi olarak gerçekleşmesi, bu alanda da hızlı bir toparlanmanın yaşandığına işaret ediyor. İnşallah önümüzdeki aylarda enflasyondaki düşüş seyrinin devam edeceğini hep birlikte göreceğiz. Hedefimiz, bu yıl enflasyonun üzerindeki köpüğü tamamen alıp önümüzdeki yıldan itibaren meseleyi ülkemizin gündeminden tümüyle çıkarmaktır."

Erdoğan, enflasyon oranının açıklanmasının aynı zamanda memur ve emekli maaşlarının da şekillenmesi anlamına geldiğini ifade ederek, "Geçen yıl, enflasyondaki yükselişi dikkate alarak memur maaşlarında yüzde 87 oranında artış yaptıklarını; ayrıca gelir vergisi muafiyeti, sözleşmeliye kadro, ek gösterge gibi pek çok adımla kamu çalışanlarına ilave imkanlar sağladıklarını" kaydetti.  

Açıklanan 2022 enflasyon oranına göre, kamu çalışanları ve emeklilerinin yılın ilk yarısına ilişkin maaş artış oranının yüzde 16,48 olarak uygulanacağını, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinde ise bu oranın yüzde 15,4 olarak ortaya çıktığını bildirdi.

Erdoğan, "Buradan sizlere ve tüm milletime... Memur, memur emeklileri ve diğer tüm emeklilerimizin maaş artış oranını yüzde 25 olarak uygulayacağımızın müjdesini vermek istiyorum" dedi. 

Sözleşmeli statüden kadroya geçen çalışanların "sevincine ortak olmak üzere bir arada olduklarını" anlatan Erdoğan, farklı kurumlarda çalışan yaklaşık 500 bin sözleşmeli personelin kadro beklentilerine cevap verdiklerini söyledi. 

Sendikaların etkinliği

Sendikacılığın "salt ücret pazarlığı yapmak" olmadığını anlatan Erdoğan, "Sendikalarımızın ilk ve asli görevi, ister kamu ister özel sektör olsun, emeği, emekçinin hakkını, alın terini ve hukukunu savunmaktır. Kuruluş ve işleyiş tarzı itibarıyla birer sivil toplum örgütü olan sendikalar aynı zamanda demokrasinin vazgeçilmez aktörlerinden biridir." dedi.

Erdoğan, demokrasi kültürünün gelişmesiyle sendikal hareketlerin etkinliği arasında doğru orantı bulunduğunu da söyledi. 

Sendikaların etkinliğini ve gücünü belirleyen unsurlardan birinin de "bağrından çıktığı toplumla aynı yöne bakması, aynı hissiyatı paylaşması olduğunu" ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu: 

"Milletine ve milletinin değerlerine yabancı bir sendikal hareketten işçiye de kamu görevlisine de ekonomiye de hiçbir hayır gelmez. Bunlar, kimi zaman bilinçli, kimi zaman da bilinçsiz bir şekilde siyaseti ve toplumu dizayn etmenin aracı olarak kullanılmışlardır. Türkiye olarak bir asrı bulan, gerek hak ve özgürlükler gerekse ekonomik kalkınma mücadelemizde bu acı hakikate defalarca şahitlik ettik.

Geriye doğru baktığımızda bu ülkede 'sendikacılık' adı altında farklı toplum kesimlerimiz arasında kavganın, gerilimin, kutuplaşmanın körüklendiğini gördük. Bu ülkede kimi sendikaların vesayete uygun ortam hazırlamak için piyon olarak kullanıldığını, hatta el altından desteklendiğini gördük. Bu ülkede ideolojik bağnazlıkla hareket eden sendikaların demokrasiyi korumak yerine, 'beşli çete' olarak darbecilere alkış tuttuğunu gördük. Bu ülkede milletin seçtikleri karşısında 'ordu göreve' pankartları altında sıraya girmekten utanmayan sendikalar gördük."

Memur-Sen'e övgü

Erdoğan, farklı alanlardaki reformların hayata geçirilmesinde Memur-Sen gibi kuruluşların da önemli bir payı olduğunu anlatan Erdoğan, "Memur-Sen, 28 Şubat başta olmak üzere tüm antidemokratik girişimlerde daima milletin ve milli iradenin safında yer almıştır. 27 Nisan bildirisinden Gezi olaylarına, 17-25 Aralık teşebbüsünden 15 Temmuz ihanetine kadar demokrasimize kast eden tüm saldırıların üstesinden Memur-Sen camiasıyla birlikte geldik" diye konuştu. 

Erdoğan, Memur-Sen'in "ilkeli sendikacılık anlayışının bir gereği olarak tüm dünyada hakkın, adaletin, merhametin, özgürlüklerin savunuculuğunu" da yaptığını söyledi.  

2023 seçimleri

Birçok alanda çalışmalar yaptıklarını anlata Erdoğan, bunlara ilişkin örnekler verdi, rakamlar paylaştı. 

"Rehavete ve umutsuzluğa kapılmadan çalıştıklarını anlatan Erdoğan, "Türkiye Yüzyılı" vizyonunun sadece ulaşılması gereken ideali değil aynı uzun bir yolculuğun başlangıcı olduğunu söyledi. Erdoğan, "Ne yularını emperyalistlerin tuttuğu terör örgütlerinin tehditleri ne siyaset mühendisliği ürünü kırık dökük masaların ayak oyunları, Türkiye Yüzyılı menziline varmamıza mani olamayacaktır" dedi. 

"Gelecek 4-5 aylık kritik sürecin" çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

"Türkiye'yi eski, kötü ve karanlık günlerine geri döndürmek isteyenlerin boş durmadığını ve durmayacağını hepimiz gayet iyi biliyoruz. Aynı şekilde hepimiz yapmanın ve inşa etmenin son derece zor, yıkmanın da çok kolay olduğunun farkındayız. Yıkım ittifakının ve destekçilerinin hangi niyetleri taşıdıklarını, hangi saikle hareket ettiklerini, kime yaranmaya çalıştıklarını hep birlikte görüyoruz, izliyoruz. Kendi siyasi ömürlerini uzatma dışında hiçbir gayesi olmayan bu paravan yapıdan ülkeye de millete de kamu görevlilerimize de hayır gelmeyeceği açıktır. 2023 seçimleri, Türk siyaset sahnesinin 'altılı masa' denilen 6 benzemezin artık kabak tadı veren kavgalarından, entrikalarından, Bizans oyunlarından tamamen kurtuluşumuzun da miladı olacaktır."