Pekin Kış Olimpiyatları'nda artistik buz pateni madalya töreni, sporculardan birinde doping çıktığı iddiaları nedeniyle ertelendi. (Foto: Depo Photos)

Artistik buz pateni madalya töreni doping iddiaları nedeniyle iptal edildi

Pekin Kış Olimpiyatlarında artistik buz pateni madalya töreni, sporculardan birinde doping çıktığı iddiaları nedeniyle iptal edildi.

Guardian gazetesinin haberine göre, yarışmaların tamamlanmasından sonra yapılan testlerde Rus sporculardan birisinde doping tespit edildi.

Bunun üzerine Uluslararası Olimpiyat Komitesi yasal engelleri gerekçe göstererek madalya töreninin iptal edildiğini ve sorunların Uluslararası Buz Pateni Birliği ile görüşüleceğini açıkladı.

Dopingin altın madalya kazanan Rus sporcularda tespit edildiği ileri sürüldü. Doping kabul edilen maddenin yarış sırasında mı yoksa yarış dışında mı alındığı konusunun ise tartışmalı olduğu ve bu sorunun çözülmeye çalışıldığı belirtildi.

Doping iddiaları üzerine Rus ekibinin antrenörü Tatiana Tarasova, iddiaları reddederek “bu gerçek olamaz” dedi. Tarasova “bizi suçluyorlar ama biz tamamen temimiz” diye konuştu.

Rusya Olimpiyat Komitesi ve Uluslararası Buz Pateni Birliği iddialarla ilgili bir yorum yapmadı. 

Rusya'nın cezası

Uluslararası Dopingle Mücadele Ajansı (WADA), 2019 sonunda Rusya'yı 4 yıl boyunca Olimpiyat Oyunları'ndan men etmişti. Rusya, WADA'nın yasak kararını Spor Tahkim Mahkemesi'nde temyize götürmüştü Tahkimde Rusya'nın ceza süresi iki yıl düşürülerek 16 Aralık 2022 tarihine çekildi. Ceza oranında yapılan indirime rağmen Rusya Milli Marşı ve bayrağı altında yarışmalara katılması yasağı devam etti.

Rus sporcılar ceza nedeniyle Tokyo'daki yaz olimpiyatlarına Rus Olimpiyat Komitesi (ROC) adı altında katıldılar.

Rus sporcuların madalya kazanması halinde göndere Rus bayrağı yerine Olimpiyat bayrağı çekiliyor ve Rus milli marşı yerine de Çaykovski’nin bir eseri çalınıyor.