ABB Başkanı Mansur Yavaş yeni döneminine başlarken, “Kibir, nefret, ayrıştırma ve iftira siyaseti artık bu topraklardan silinip atılmalı” dedi. (Foto: ABB)

Mansur Yavaş yeni dönemine başladı

Yeniden Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı seçilen Mansur Yavaş ikinci döneminine başlarken, “Kibir, nefret, ayrıştırma ve iftira siyaseti artık bu topraklardan silinip atılmalıdır” dedi. 

Yavaş, mazbatasını aldıktan sonra ilk önce beraberindeki ilçe belediye başkanları ile Anıtkabir’i ziyaret etti. 

Yavaş’a CHP İl Başkanı Ümit Erkol’un yanı sıra CHP’den seçilen Keçiören Belediye Başkanı Mesut Özarslan, Çankaya Belediye Başkanı Hüseyin Can Güner, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Etimesgut Belediye Başkanı Erdal Beşikçioğlu, Mamak Belediye Başkanı Veli Gündüz Şahin, Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı, Elmadağ Belediye Başkanı Adem Barış Aşkın, Kahramankazan Belediye Başkanı Selim Çırpanoğlu, Kalecik Belediye Başkanı Satılmış Karakoç, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Ayaş Belediye Başkanı İzzet Demircioğlu, Güdül Belediye Başkanı Mehmet Doğanay, Beypazarı Belediye Başkanı Özer Kasap, Nallıhan Belediye Başkanı Ertunç Güngör, Haymana Belediye Başkanı Levent Koç ve Şereflikoçhisar Belediye Başkanı Mustafa Koçak eşlik etti.

Anıtkabir özel defterini imzalayan Yavaş, şunları yazdı:

“Aziz Atatürk, sizin öncülüğünüzde, milletimizin topyekûn en büyük eseri olan Cumhuriyetimizin ana karargâhı Başkentte, yine milletimizin takdiriyle ikinci kez belediye başkanı seçilerek manevi huzurunuza geldim. Aziz hatıranız önünde bir kez daha söz veriyorum; bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kimseyi ayırt etmeden, adil, şeffaf ve katılımcı bir anlayışla kentimizi yönetmeye devam edeceğim. Milletimizin tarihten bugüne süregelen kadim özelliklerini ve evrensel hakları gözeterek Ankara’ya, Ankaralılara ve milletimize hizmet etmeyi sürdüreceğim. Türk milletine olan sevginiz ve geleceğimize ışık tutan ilkeleriniz, her zaman olduğu gibi budan sonra da en büyük yol göstericimiz olacaktır. Tek idealimiz, sizin yol göstericiliğinizde Başkent Ankara’yı dünya başkentleriyle yarışır bir kent haline getirmektir. Ruhunuz şad olsun.”

“Halk ayrışma, şatafat istemiyor” 

Anıtkabir ziyaretinin ardından yürüyerek ABB Merkez Binası’na giden Yavaş, kendisini bekleyen kalabalıkla buluştu. 

Burada bekleyenlere seslenen Yavaş, Ankara’ya şeffaf, katılımcı, adil ve hesap verebilir bir yönetim anlayışını hep birlikte getirdiklerini belirterek, “Kavgadan ve gerginlikten bıkmış olan Ankara’ya, bereket ve huzuru hep birlikte getirdik. Çok şükür ki, bizler bugün sizin karşınıza alnımız ak, yüzümüz pak şekilde çıktık. Biz sizlerin başınızı öne eğdirecek tek bir işin içinde olmadık; sizler de bizim başımızı öne eğdirmediniz, gururla, rekor oyla, bize bir beş yılınızı daha emanet ettiniz” dedi.

ABB çalışanlarını hep “ailesi olarak gördüğünü” belirten “Mesai arkadaşlarımız, hemşehrilerimizle bütünleşti. 6 milyon Ankaralı dayanışma ile vatandaşlarımıza sevinç oldu, umut oldu, mutluluk oldu” ifadesini kullandı. 

Kamuoyu anketleri ve seçim sonuçlarının “halkın artık yöneticilerden polemik istemediğini gösterdiğini” ifade eden Yavaş, “Ayrıştırma istemiyor, kavga istemiyor, şatafat istemiyor. Zaman zaman belirli çevrelerce eleştirilsek de halk artık kavga etmeyen, işini yapan, çok çalışan kişilere teveccüh gösteriyor. ‘İşini yap’ diyor… ‘Kötü günümde yanımda ol’ diyor… ‘Sevgi ekip, sevgi biç’ diyor… ‘İsraf etme, gösteriş yapma, sadece işinle ilgilen’ diyor… Bunun da en büyük kanıtı, Ankara seçimlerindeki rekor oy farkıdır” diye konuştu.

“Mansur Yavaş belediyeciliği”

“Az laf, çok iş” sloganıyla seçim kampanyasına başladıklarını hatırlatan Yavaş, şöyle devam etti:

“Bu anlayış artık Türkiye’de siyaset yapan herkese sirayet etmelidir. Halkı anlayan, dertleriyle hemhal olan, yalnızca halkın verdiği görevi yapan anlayış ülkemizde hâkim olmalıdır. Kibir, nefret, ayrıştırma ve iftira siyaseti artık bu topraklardan silinip atılmalıdır. Çok şükür, bugün geldiğimiz noktada, yaptığımız çalışmalar ve siyasi tutumumuz nedeniyle herkes bizim belediyecilik anlayışımızı konuşuyor. Herkes ‘Mansur Yavaş Belediyeciliğini’ konuşuyor. Bu da benim en büyük onurum, torunlarıma bırakacağım en büyük mirasımdır.”

 Atatürk’e yaraşır kent

Yeni dönemde de Ankara’yı geleceğe taşımak için birçok projeye imza atacaklarını belirten Yavaş, şunları kaydetti:

“Altyapısıyla, yeşil alanlarıyla, teknoloji merkezleriyle, gençlik merkezleriyle, ulaşımıyla, yollarıyla, tarihiyle, kültürüyle, sanatıyla, sporuyla ve elbette dayanışmasıyla geleceğe taşımak için çok çalışacağız. Bize düşen, yine başınızı dik gezdirmek ve çok çalışmak olacaktır. Her zaman dediğim gibi Ankara’yı Mustafa Kemal Atatürk’e yakışır, dünya başkentleriyle yarışır bir hâle hep birlikte getireceğiz.”