Suluova Yunus Emre Okulunda Covid-19 önlemlerinin tedbirlerin uygulanmasını sağlamak öğrencilerden oluşan Covid-19 timleri oluşturuldu. (Foto: Umut Yeşilyurt)

Okulda, kırmızı kartlı Covid-19 timleri kuruldu

Amasya’nın Suluova ilçesindeki Yunus Emre İlkokulu'nda  salgınla ilgili alınan tedbirlerin hassasiyetle uygulanmasını sağlamak ve okul sağlığını hastalık risklerinden koruyabilmek amacıyla öğrencilerden oluşan Covid-19 timleri oluşturuldu. 

Üç ya da dört kişiden oluşan toplam 10 ayrı Covid-19 timleri okul içinde maske, mesafe hijyen kurallarına uymayan arkadaşlarını uyarıyor, kurallara uymamaya devam eden arkadaşlarına ise kırmızı kart gösteriyor. Kırmızı kart gösterdikleri arkadaşlarının adını ve soyadını kartın arkasına not alana Covid-19 timleri gün sonunda her timden sorumlu olan rehber öğretmenine bilgi veriyor, rehber öğretmende ilgili öğrencileri tekrar uyarıyor.

Görevli öğrenciler, teneffüslerde bahçede dolaşarak kurallara uymayan arkadaşlarını uyarıyor. Okulda öğrencilerden oluşan timler üzerinde ''Yunus Emre İlkokulu Covid-19 Timleri'' yazan tişörtler giyiyor.

Minikler görev başında

Covid-19 timinde görev alan Kübra Kurt (8), “biz Yunus Emre İlkokulu timiyiz. Maskelerini takmayanlarını, hijyen kurallarına uymayanları kırmızı kart gösterip uyarıyoruz” dedi.

Bir başka timde görevli 13 Yaşındaki Nisanur Aydın ise “Yunus Emre ortaokulu timindeyim. Okul içinde okul dışında sosyal mesafeye, hijyene, maske takmayanları uyarıyorum. Israr ederlerse de kırmızı kart gösteriyorum” diyor ve görevini heyecanla yerine yapıyor. 

''Çocuklar okuldan uzak kalmasın''

Okul Müdürü Cemil Küpçü ise şunları söyledi:

 “Covid-19’la mücadele kapsamında okulumuzda öğrencilerimizle böyle bir proje uygulama kararı aldık. Amacımız, biz öğrencilerimizi özledik, öğrencilerimiz okullarını özledi. Çocuklarımız okuldan uzak kalmasın. Eğitim öğretim devam etsin. Bunun için de kovid-19 timlerini kurduk. Çocuklarımız maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymayanları kırmızı kart göstererek uyarıyorlar. Bu sayede de insanların en kısa sürede bu beladan kurtulması için bir faydamız olduğunu düşünüyoruz, bu kanaatte yolumuza devam edeceğiz.”

İlçe genelinde uygulanacak

Suluova İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Davu, “Öncelikle ben idareci ve öğretmenlerini tebrik ediyorum.  Biz burada bir farkındalık oluşturmaya çalıştık okul idaresi ve öğretmenlerimiz. Bizim amacımız temizlik, maske, mesafe konusunda kırmızı çizgimiz olmazsa olmaz. Biz önce bunu okulda uygulayacağız daha sonra öğrencilerimiz bunu evlerindeki ailelerine yansıtarak da bir farkındalık oluşturmaya çalışacağız diye konuştu.

Suluova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Yunus Emre İlk ve Ortaokulu’nda uygulanan projeyi daha sonra ilçe genelinde uygulamayı amaçlıyor.