Galatasaray, sözleşmesi sezon sonunda bitecek olan 34 yaşındaki tecrübeli kalecisi Fernando Muslera'nın sözleşmesini 2024 yılına kadar uzattı. (Foto: Depo Photos)

KONULAR

Fernando Muslera 3 yıl daha Galatasaray'da
 

Galatasaray, sözleşmesi sezon sonunda bitecek olan 34 yaşındaki tecrübeli kalecisi Fernando Muslera'nın sözleşmesini 2024 yılına kadar uzattı.

Fernando Muslera'nın sözleşme yenileme imza töreni, Türk Telekom Stadyumu Basın Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi.

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, bugün vefat eden Galatasaray'ın eski futbolcularından Erhan Önal için "Sevgili Kaptanlarımızdan Erhan Önal direndi, bütün mücadelesini verdi fakat hayatını kaybetti. Camiamıza başsağlığı diliyorum” dedi.

Cengiz, Fernando Muslera'nın sözleşmesinin 3 yıl uzatılmasıyla ilgili olarak, "Muslera öyle bir isim ki; yerli yabancı, rakibimiz veya değil, herkesin sevdiği ve saygı duyduğu bir isim. Bu tip saygınlıkları lafla alamazsınız. Bu bir yaşam tarzının yansımasıdır. Türkiye’de 10 sezon üst üste aynı takımda forma giyen ilk yabancı futbolcu. Bir sezonda en fazla maçta kalesini gole kapatan kalecimiz. Simovic’ten sonra gol atan ikinci kalecimiz. Muslera, Galatasaray'da 14 kupa kazanan yabancı oyuncu ve bu bir rekor. Ligde 300 maç barajını geçen ilk yabancı futbolcu. 113 maçta gol yememiş. Muslera kalede olunca herkes güveniyor. Muslera her şeyimiz. Türkçesi de oldukça iyi. İnşallah başkan da olur" ifadelerini kullandı.

Galatasaray 2. Başkanı Abdurrahim Albayrak yaptığı konuşmada, "Muslera benim sağ kolum diyebiliriz. Pandemi döneminde Selçuk İnan'la iki kaptan tüm oyuncularla konuşmalarını talep ettim. Muslera 'Başta ben indirim yapıp öyle rica edeyim arkadaşlarımdan' dedi, bu bir duruştur. İki arkadaşımız katılmadı sadece indirime" dedi.

Muslera'nın sözleşme uzatma konusunda fedakarlık yaptığını  vurgulayan Albayrak, "Muslera'ya ABD'den teklif geldiğine şahidim ama Muslera, 'Ben Galatasaraylıyım, Galatasaray'da futbolu bırakmak istiyorum' diyerek reddetti" diye konuştu.

Sözleşmenin bugün yapılmasının sebebini de açıklayan Albayrak, "İmza için bugünü seçme sebebim: Geçen sene Rizespor maçında ayağı kırıldığı için yine bir Rizespor maçı öncesi sözleşmeyi imzalayıp kendisini onore etmek istedim. Uzun yıllar Galatasaray'da kalmasını diliyorum, ilk sözleşmeyi de beraber imzalamıştık" şeklinde konuştu.

Fernando Muslera

Fernando Muslera "Eski kaptanımız Erhan Önal'ı kaybettik, baş sağlığı dilemek istiyorum. Ben de çok üzgünüm. Tüm ailesine ve camiamıza baş sağlığı diliyorum" diyerek başladı.

Takımın tüm parçalarına teşekkür eden Muslera, şunları söyledi:

"Uruguay'dan 15 bin kilometre uzakta yaşıyorum ama ikinci evimde gibiyim. Doğru karar verdiğimi bir kez daha anlamış oldum. Galatasaray ikinci ailem, bana çok şey kattı. İnsanlık anlamında, kariyer anlamında burada büyüdüm. Çocuklarım burada doğdu, ikisi de Türk sayılır. Ailemle birlikte ne kadar doğru bir karar aldığımızı hissetim. Teşekkür etmek istediğim insanlar var. Yönetime, Fatih Hoca'ya çok teşekkür ederim, bana güvendi, beraber başarılar yakaladık. Birçok futbolcuyla oynadım, hepsine teşekkür ederim. Personelimize teşekkür ederim. Mert'e teşekkür ederim, Şükrü'ye teşekkür ederim. Enteresan duygular da yaşıyorum. Selçuk, Hakan Balta, Necati takım arkadaşlarımdı ama şimdi farklı görevdeler. Umarım yine hep beraber başarılar yakalarız. Aklıma gelmeyen isimler varsa, onlardan özür dilerim."

''Rüştü Reçber'i ilk sıraya yazarım''

Tecrübeli kaleci gelecek planlarından bahsetmeyi sevmediğini belirterek, "Belki sportif direktör, belki yardımcı antrenör, belki de kaleci antrenörü olurum. Belki ülkeme gider hayatımı plajda geçirim. Belki yerime başka bir Uruguaylı tavsiye ederim" dedi.

Ligde en beğendiği kalecilerden de bahseden Uruguaylı kaleci, "Her pozisyona saygı duyulmalı ama en zor ve en saygı duyulması gereken yer kalecilik diye düşünüyorum. Rüştü Reçber'i ilk sıraya yazabilirim. Uğurcan, Ersin Destanoğlu, Altay Bayındır ve İrfan Can Eğribayat'ı beğeniyorum." şeklinde konuştu.

Fernando Muslera'dan indirim

Fernando Muslera'nın sözleşmesinde ciddi bir indirime gittiğini vurgulayan Mustafa Cengiz, "Muslera kendisine çok büyük teklifler olmasına rağmen 3 milyon 750 bin Avro olan maaşını 2,5 milyon Avro'ya indirdi. Kendisine çok teşekkür ediyorum" dedi

Diğer futbolcuların durumu

Takımdaki diğer futbolcuların sözleşmeleri için yanıt veren Abdürrahim Albayrak, "Marcao ve Luyindama konusunda sona yaklaştık. Onlarla da imzalayacağız. Mostafa Mohamed konusunda da hiçbir sorun yok. Kendisi Galatasaray'da olmaya devam edecek. Mohamed'in iki yıllık opsiyonu Galatasaray'ın elindedir. Anlaşma, Galatasaray'ın menfaatine göre imzalanmıştır. Mohamed, Galatasaraylı olmuştur. Transferde hiçbir sorun yok" dedi.