ABD, Pekin Kış Olimpiyatları’na yetkili göndermeme şeklinde bir diplomatik bir boykota hazırlanıyor. (Görsel: Pekin 2022)

ABD, Çin olimpiyatlarını ''boykota'' hazırlanıyor

Çin’le aralarında ticaretten Tayvan krizine birçok sorun bulunan Washington yönetimi, 2022 Pekin Olimpiyatları’nı diplomatik olarak boykot etmeyi düşünüyor.

CNN’in bazı kaynaklara dayandırdığı haberine göre Biden yönetimi, Pekin Olimpiyatları’na Amerikalı yetkililerin katılmayacağına ilişkin bir kararı bu hafta açıklayacak. Diplomatik boykot ile ABD’nin, sporcularını olimpiyat yarışmalarından çekmeden konuyu uluslararası alana taşıyacağı ve böylece güçlü bir protesto mesajı göndereceği belirtiliyor.

Başkan Joe Biden, geçen ay gazetecilere yaptığı açıklamada Çin’deki insan hakları ihlallerini protesto amacıyla Demokrat ve Cumhuriyetçi milletvekillerinin diplomatik boykottan yana ağırlığını koyduğunu söylemişti. Amerikalı sporcuların da çekilmesini içerecek tam bir boykot ise düşünülmüyor. ABD’nin olimpiyatlardaki son tam boykotu, 1980 yılında dönemin başkanı Jimmy Carter zamanında olmuştu.

ABD Başkanı Joe Biden ile Çin lideri Şi Jinping, geçen ay online bir zirvede bir araya gelmiş, zirvede Biden insan hakları, Tayvan ve ticaret tartışmalarını gündeme getirmişti. Bu zirvede iki ülke arasındaki sorunlarda ilerleme kaydedilememiş olsa da sağlıklı bir tartışma zemini oluştuğu değerlendirmesi yapıldı. Eski Başkan Donald Trump’ın son dönemindeki düşmanca tavrının ardından Biden yönetimiyle görüşmelere dönülmüştü.