Filipinli halterci Hidilyn Diaz, ülkesine ilk altın madalyayı kazandırınca bir ev ve 555 dolar para ödülü aldı. Arjantinli eskrimci Maria Belen, oyunlardan parmağında yüzükle ayrılacak. (Foto: Maria Belen, Instagram)

Filipinli halterci Hidilyn Diaz, Olimpiyat tarihinde ülkesine ilk altın madalyayı kazandırınca bir ev ve 555 dolar para ödülü aldı. 

Arjantinli eskrimci Maria Belen Perez Maurice, Tokyo'da madalya kazanma şansını kaybetti ama artık önünde yepyeni bir hayat var. Oyunlardan parmağında yüzükle ayrılacak.

Ülkesinin tarihine geçti

Filipinli halterci Hidilyn Diaz, Tokyo Olimpiyatlarında ülkesine ilk Olimpiyat altın madalyasını kazandırınca hayatı değişti. 

  (Hidilyn Diaz / Foto: Kişisel Instagram)

Diaz, pazartesi günü halterde 55 kilo altı kategorisinde altın madalya kazandı. Bu altın, madalya Filipinler’in Olimpiyatlarda elde ettiği ilk altın madalya olarak tarihe geçti. Diaz’ın ödülü de bir ev ve 555 bin dolarlık bir çek oldu.

Bugüne kadar şeref kürsüsünde 10 kez temsil edilen Filipinler’in bu ilk Olimpiyat altın madalyası başkent Manila’da büyük coşkuyla kutlandı. 

Filipinler’in efsane haline gelmiş boksörü Manny Pacquiao, Twitter hesabından yayımladığı mesajında “Filipinler’in bu ilk altın madalyası için çok teşekkürler! Seninle öylesine gurur duyuyoruz ki” diye yazdı.

Diaz, bu başarısının karşılığı olarak, kamudan ve özel sektörden toplam 33 milyon pezo (555.000 dolar) alacak. Devlet, altın madalya kazanan her sporcuya 10 milyon pezo para ödülü vaat etmişti. İki işadamı da Diaz’a 10’ar milyon pezo, bir başkası da 3 milyon pezo  vereceğini açıkladı.

Diaz, ortalama ücretin ayda 250 dolar olduğu Filipinler’de küçük bir servet olan para ödülüne ek olarak bir de ev sahibi olacak.

Bir emlâk şirketi, Diaz’a 14 milyon pezo (236.000 dolar) değerinde bir rezidans dairesi armağan edeceğini açıkladı.

Kamu yardımlarının yetersiz kaldığını söyleyen Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Harry Roque, Olimpiyat altın madalyasının diğer Filipinli sporcuların da geleceğini olumlu etkileyebileceğini belirtti.

Madalya kazanamadı ama

Arjantinli eskrimci Maria Belen Perez Maurice, Tokyo'da madalya kazanma şansını kaybetti ama artık önünde yepyeni bir hayat var.

 (Maria Belen / Foto: Kişisel Instagram)

Arjantinli eskrimci Maria Belen Perez Maurice, Olimpiyatlarda madalya kazanma şansını kaybetti ama ama artık yepyeni bir hayata adım atma fırsatı yakaladı.

36 yaşındaki Maria Belen, antrenörü ve hayat arkadaşının evlenme teklifini kabul ettikten sonra Oyunlardan parmağında yüzükle ayrılacak.

Maria Belen, Macar rakibi Anna Marton’a Kadınlar bireysel kılıçta 15-12 yenildikten sonra maç sonrası röportaj sırasında antrenörü Lucas Guillermo Saucedo, onun arkasından kameraya doğru elle yazılmış bir not gösterdi. Notta “Te quieres casar conmigo?” yazılıydı. Yani “Benimle evlenmek ister misin?”

Röportajı yapan muhabir, kâğıdı görünce Maria Belen’e arkasına dönmesini söylüyor, eskrimci dönünce notu görüyor ve sevinçten bağırarak, o anda diz çökmüş olan 17 yıllık hayat arkadaşının evlilik teklifini hemen kabul ediyor. Çift daha sonra birbirine sarılıyor.

"Bu hayatı birlikte yaşamak istiyoruz"

Maria Belen, gazetecilere yaptığı açıklamada, “O (muhabir) bana arkama dönmemi söyledi. Döndüm, kâğıtta yazılı olanları görünce bir anda her şeyi unuttum. ‘Aman Allahım’ dedim kendi kendime. Çok mutluyuz. Çok iyi arkadaşız. Tabii, arasıra kavga ediyoruz ama iyi vakit geçiriyoruz. Birbirimizi çok seviyoruz ve bu hayatı birlikte yaşamak istiyoruz” dedi. 

2014 Panamerikan Şampiyonasında altın madalya kazanan ve 2012 Londra ve 2016 Rio Olimpiyatlarına da katılan Maria Belen, “Nişan törenlerini Buenos Aires’te açık havada büyük bir mangal partisiyle kutlayacaklarını” söyledi.

Saucedo da Paris’te yapılan 2010 Dünya Eskrim Şampiyonasından sonra evlenme teklifinde bulunduğunu, ancak Maria Belen’in o zaman “Daha çok gencim” diyerek, teklifini geri çevirdiğini açıkladı.

Saucedo, “Onu seviyorum. Marton karşısında maçı kaybettiğinde çok üzüldü. Bu teklifin zihnini rahatlatacağını düşündüm. Bir anda kâğıda o notu yazdım. Maçı kazansaydı… Yok, uygun zamanı beklerdim” dedi.