Rum yönetimi, KKTC yönetim kademesindeki 14 kişinin ''Kıbrıs Cumhuriyet'' pasaportunun iptal edilmesine karar verdi. (Foto: KKTC Cumhurbaşkanlığı)

Rum yönetimi pasaport iptali kararı aldı, Tatar tepki gösterdi

Kıbrıs Rum Kesimi bakanları kurulu “KKTC” hükümet üyeleri ve Maraş kararlarında etkin olan isimlerin ''Kıbrıs Cumhuriyeti'' pasaportlarının iptale dilmesi kararı aldı. 

Rum Hükümet Sözcüsü Marios Pelekanos, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, “KKTC Bakanlar Kurulu’nda yer alan ve Maraş açılımında ön plana çıkanların, Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportunu iptal etmeye, yenilemeyi reddetmeye veya Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu vermemeye karar verildiğini” açıkladı.

Rum haber kaynakları pasaportlarının iptaline karar verilenlerin 14 kişi olduğunu belirttiler. Resmi açıklamada isim belirtilmemesine karşın, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, kabine üyeleri ve 4 komite üyesinin pasaportları iptal edildiği belirtildi. 

''Bu bir ırkçılıktır''

Ersin Tatar, TAK Ajansı'na yaptığı açıklamada Rum kesimi bakanlar kurulunun aldığı karara tepki gösterdi. Tatar, “Bu kararı alan Rum yönetimini kınıyorum. Bu bir çağdışılıktır, bu bir ırkçılıktır, insan hakları bakımından yanlıştır ve hukuki bir zemini yoktur. Vatandaşlar arasında böyle bir ayrım yapmak kabul edilebilir bir şey değildir” dedi.

Alınan kararla Kıbrıs Türk halkının mücadelesinin bambaşka yön yöne çekilmek istendiğini anlatan Tatar, şunları kaydetti:

“Bu bireysel bir mesele değildir. Şahsen ben yıllardır bu pasaportu kullanmadım, karar beni bağlamıyor. Ancak bu halkımızı toplumumuzu ilgilendiren bir meseledir. Bizim halkımız şimdiye kadar bu pasaportları aldıysa, içinde bulunduğu koşullardandır. Çeşitli karşı karşıya kaldığımız haksızlıklardan dolayı seyahat, burs gibi nedenlerden almıştır."

''İşine gelmedi''

Tatar, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, iki halkın ortak bir cumhuriyeti olduğunu pasaportun anlaşmadan dolayı doğan haktan alındığını hatırlattı ve bu hakka saygı duyulmasını talep etti.

KKTC'nin yeni bir siyaset vizyonu ortaya koyduğunu anlatan Tatar, “Biz bir takım siyasi kararlarla, bir görüş, bir duruş, yeni bir vizyon ve siyaset ortaya koyduğumuz için Rum tarafının bu işine gelmedi. Ancak, söylediklerinizi, eylemlerinizi beğenmezsem pasaportu iptal ederim tavrı dünyanın hiçbir yerinde tasvip edilemeyecek bir davranıştır” diye konuştu.