Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin nükleer caydırıcı güçleri yüksek düzeyli alarma geçirdi. NATO ve ABD'den tepki geldi. (Foto: Depo Photos)

KONULAR

Putin nükleer caydırıcı güçleri yüksek düzeyli alarma geçirdi

Rusya devlet başkanı Vladimir Putin, orduya nükleer çaldırıcı güçlerin yüksek düzeyli alarm durumuna geçirilmesini emrederken. Belarus Rusya'dan nükleer silah isteyeceğini açıkladı. 

Rus basınında yer alan haberlere göre, Putin NATO’nun “saldırgan açıklamalarından” sonra bugün alarm emrini verdi.

Putin, Savunma Bakanı Sergei Şoygu ve Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov ile yaptığı toplantıda, “Önde gelen NATO ülkelerinin üst düzey yetkilileri ülkemiz hakkında saldırgan açıklamalar yapıyorlar. Bu yüzden, savunma bakanı ve genelkurmay başkanına Rus ordusunun caydırıcı güçlerini özel muhabere görevi konumuna sokmalarını emrediyorum” dedi.

Putin, NATO’nun, Rusya’nın Ukrayna’daki askeri operasyonlarına yönelik tepkisini sadece Rusya’ya karşı ekonomik yaptırımlar şeklinde “ekonomik alanda ülkemize karşı dostça olmayan hareketlerle” sınırlandırmadığını söyledi.  

Bu arada, Belarus’un da Rusya’dan ülke topraklarına nükleer silahlar yerleştirmesi için bir davet göndereceği bildirildi. 

Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko bugün yaptığı açıklamada eğer ABD Polonya ve Litvanya’ya nükleer silah yerleştirirse, kendilerinin de Rusya’dan Belarus’a nükleer silah yerleştirmesini isteyeceklerini söyledi.

"Sorumsuz bir davranış"

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Vladimir Putin'in "tehlikeli" ve "sorumsuz" söylemini kınadı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in nükleer savunma sistemlerini kullanma tehditlerini ''sorumsuzca bir davranış'' olarak nitelendirdi.  

Stoltenberg, CNN'in "Birliğin Durumu" programında, "Bu tehlikeli bir söylem. Bu sorumsuzca bir davranış. Bu retoriği, Ukrayna'da sahada yaptıklarıyla, bağımsız egemen ulusa karşı savaş yürüterek, Ukrayna'yı tam anlamıyla işgal ederek birleştirirseniz, bu durumun ciddiyetini artırır" dedi.

Genel Sekreter, bu yüzden hem Ukrayna'ya destek verdklerini, hem de son haftalarda ve aylarda NATO'nun

ittifakın doğusundaki varlığını önemli ölçüde artırdıklarını kaydetti.  

"Savaşı tırmandırmak"

ABC'ye konuşan Beyaz Saray sözcüsü Jen Psaki ise ''Bu, yeni bir saldırganlığı meşrulaştırmak için var olmayan tehditlerin yapıldığı bu çatışma sırasında Vladimir Putin'de gördüğümüz bir modeldir. Dünya toplumu ve Amerikan halkı bu duruma bu perspektiften bakmalıdır'' dedi.

ABD'nin BM büyükelçisi Linda Thomas Greenfield da, yaptığı açıklamada, Putin'in Ukrayna'nın işgaline yönelik uluslararası kınamaya yanıt olarak nükleer caydırıcılık tehditlerine şaşırmadığını ifade etti.

Thomas-Greenfield, "Bu, Başkan Putin'in bu savaşı tamamen kabul edilemez bir şekilde tırmandırmaya devam ettiği ve onun eylemlerini mümkün olan en güçlü şekilde kınamaya devam etmemiz gerektiği anlamına geliyor" dedi.

ABD Büyükelçisi, ''Ukrayna'ya yönelik saldırgan eylemlerini durdurması için Avrupalılarla ve dünyayla sesimiz birleşti. Ve burada, Birleşmiş Milletler'de ve dünyanın her yerinde, onun eylemlerini ifşa etmek için elimizdeki her olası kolu kullanmaya devam edeceğiz'' diye konuştu.