Rusya, Hindistan'a S-400 hava savunma füze sistemleri tedarik sürecini başlattı. İlk ünite yıl sonuna kadar Hindistan'a ulaştırılacak. (Foto: Depo Photos)

Rusya, Hindistan'a S-400'leri göndermeye başladı

Rus basını, Askeri-Teknik İşbirliği Federal Servisi Direktörü Dmitry Shugayev'e dayandırdığı habere göre, Rusya, Hindistan'a S-400 hava savunma füze sistemlerinin kurulumuyla bağlantılı parçaların sevkiyatına başladı.  

Interfax'ın haberine göre, Shugayev, Pazar günü Dubai'deki bir havacılık fuarında yaptığı açıklamada, "İlk tedarikler çoktan başladı" dedi. Shugayev, S-400 sistemlerinin ilk ünitesinin bu yılın sonuna kadar Hindistan'a ulaşacağını söyledi.

Tedarik, Hindistan'ı, ülkeleri Rus askeri donanımı satın almaktan caydırmayı amaçlayan 2017 ABD yasası uyarınca ABD'den yaptırım riskiyle karşı karşıya bırakıyor. 

Hindistan, Çin'den gelecek bir tehdide karşı koyması gerektiğini belirterek, bu amaçla beş uzun menzilli karadan havaya füze sistemi için 5,5 milyar dolarlık anlaşmayı 2018'de imzalandı.

Hindistan, Rusya'yı Ukrayna'ya karşı eylemleri, ABD 2016 seçimlerine müdahalesi ve Suriye'ye yaptığı yardım nedeniyle Kuzey Kore ve İran'ın yanında bir düşman olarak nitelendiren Yaptırımlar Yoluyla Amerika'nın Düşmanlarına Karşı Mücadele Yasası (CAATSA) kapsamında ABD'den bir dizi mali yaptırımla karşı karşıya.

Yeni Delhi, hem ABD hem de Rusya ile stratejik bir ortaklığı olduğunu söylerken, Washington Hindistan'a CAATSA'dan muafiyet almanın pek mümkün olmadığını ifade ediyor. 

Geçen yıl ABD, Rusya'dan S-400 füzeleri aldığı için NATO müttefiki Türkiye'ye CAATSA'yı gerekçe göstererek yaptırımlar uyguladı. Yaptırımlar, ana Türk savunma tedarik ve geliştirme organı Savunma Sanayii Başkanlığı'nı hedef aldı.

Washington, ayrıca NATO üyeleri ve diğer ABD müttefikleri tarafından kullanılan ABD cephaneliğindeki en gelişmiş uçak olan F-35 hayalet savaş uçağı programından Türkiye'yi çıkardı.

Rusya, Türkiye'ye gelişmiş savaş uçakları geliştirmesi için yardım teklif ettiğini ancak şu ana kadar herhangi bir anlaşmaya varılmadığını söyledi. RIA ajansının haberine göre,  Shugayev, "Bu proje üzerinde hâlâ müzakere aşamasındayız" dedi.