FIFA ve UEFA, Rus kulüpleri ve milli takımına maç yasağı getirdi, UEFA da Gazprom'un sponsorluğunu iptal etti. (Foto: Depo Photos / Arşiv)

KONULAR

FIFA ve UEFA'dan Rusya'ya yasak

Rus kulüp ve milli takımı müsabakalardan men edildi, UEFA da Gazprom'un sponsorluğunu bitirdi.  

FIFA ve UEFA, Rus kulüplerini ve milli takımlarını tüm müsabakalardan men etti.

BBC'nin haberine göre, karar, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC) Rus ve Belaruslu sporcuların ile yetkililerin uluslararası düzenlenen yarışmalardan men edilmesini tavsiye etmesi sonrasında geldi.

Bu, Rus erkek takımının önümüzdeki ay Dünya Kupası play-off maçlarını oynamayacağı ve kadın takımının bu yaz Avrupa Şampiyonası'ndan men edildiği anlamına geliyor.

Spartak Moskova da Avrupa Ligi'nden ihraç edilirken, UEFA Rus enerji devi Gazprom ile olan sponsorluğunu sona erdirdi.

FIFA ve UEFA ortak bir açıklamada, "Futbol burada tamamen birleşmiş durumda, Ukrayna'da etkilenen tüm insanlarla tam dayanışma içinde" denildi. Açıklamada, "Her iki birliğin başkanı da Ukrayna'daki durumun önemli ölçüde ve hızla iyileşmesini umuyor, böylece futbol yeniden insanlar arasında birlik ve barış için bir araç olabilir" ifadesine yer verildi. 

FIFA ve UEFA, Belarus'un desteklediği Rusya'nın geçtiğimiz Perşembe günü komşu Ukrayna'ya askeri bir işgal başlatmasının ardından harekete geçme kararı aldı.

Rusya: "Sporun ruhuna aykırı"

Rusya Futbol Federasyonu'nun Telegram hesabından yapılan açıklamada, "Rus takımlarının uluslararası maçlara katılımının süresiz olarak askıya alınması kararına kategorik olarak katılmanın mümkün olmadığı" ifade edildi. 

Açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

"Bu kararın uluslararası rekabetin norm ve ilkelerine ve sporun ruhuna aykırı olduğuna inanıyoruz. Açık bir ayrımcı karaktere sahiptir ve çok sayıda sporcuya, antrenöre, kulüp ve milli takım çalışanlarına ve en önemlisi, uluslararası spor kuruluşlarının öncelikle çıkarlarını koruması gereken milyonlarca Rus ve yabancı taraftara zarar verir. 

Bu tür eylemler, her zaman eşitlik, karşılıklı saygı ve siyasetten bağımsızlık ilkelerine bağlı kalan uluslararası spor camiasını bölüyor. 

Uluslararası spor hukuku uyarınca FIFA ve UEFA'nın kararına itiraz etme hakkımız saklıdır."