Almanya'daki seçimlerin galibi Sosyal Demokrat Parti (SPD) oldu, Hristiyan Birlik partileri ve AfD oy kaybetti. (Foto: Depo Photos)

KONULAR

Almanya: Sandıktan SPD çıktı, ufukta koalisyon var
 

Almanya'daki seçimlerin galibi Sosyal Demokrat Parti (SPD) oldu, Hristiyan Birlik partileri ve AfD oy kaybetti

Seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre, SPD oy oranının yüzde 25,7'ye yükseltti ve 206 üye çıkarması bekleniyor. SPD'nin 2017 seçimlerindeki oy oranı yüzde 20,5 idi. 

Angela Merkel başbakanlığında 16 yıldır iktidarda olan Hristiyan Demokrat Birlik/Hristiyan Sosyal Birlik (CDU/CSU) ise yüzde 24,1 oy oranında kaldı. Bu oran birlik partilerine 196 üyelik kazandıracak. Birlik partilerin 2013 seçimlerinde yüzde 41,5 olan oy oranı 2017'de yüzde 32,9'a gerilemişti. Bu seçimde de düşüş devam etti. 

Yeşiller üçüncü parti 

Seçimlere iddialı giren, ancak istediği desteği yakalayamayan Yeşiller Partisi yüzde 14,8'lik oy oranı ile üçüncü büyük siyasi güç konumuna ulaştı. Yeşiller böylece 118 üyeyle parlamentoda temsil hakkını kazandı. Oy oranı beklentilerin aksine düşük kalsa da Yeşiller'nin koalisyon ortağı olma şansı yüksek. 

Geçmişte Hristiyan Birlik partilerinin doğal koalisyon ortağı olan liberal Hür Demokrat Parti (FDP) ise yüzde 11,5'lik orana ulaştı ve 92 sandalye kazandı.  FDP'nin oy oranı 2017'deki seçimlerde yüzde 10,7 idi. 

AfD'nin oyları düştü

Yabancı düşmanlığında başı çeken aşırı sağcı Almanya için Alternatif'in (AfD) oy oranı yüzde 10,3'e geriledi ve 83 üyeye ulaştı. Bu AfD'nin üçüncü parti konumunun beşinciliğe düşmesi anlamına da geliyor. AfD, 2017'de ilk kez seçime katılmış ve yüzde 12,6'lık oy almıştı. 

En çok kayıp Sol Parti'de 

Seçimlerinde en fazla oy kaybına uğrayan parti Sol Parti oldu. Yüzde 4,9'luk oy oranıyla yüzde 5'lik barajın altına düşen, ancak doğrudan üç üye çıkararak parlamentoda temsil şansı yakalayan Sol Parti'nin 39 sandalyeye sahip olması bekleniyor. 

Güney Schleswig Seçmen Birliği (SSW) ise Federal parlamento da 1 üye ile temsil edilecek. 

Yeni Federal Meclis'teki üye sayısı da sayısı da 709'dan 735'e yükselecek. Çıkan sonuçlara göre SPD'nin öncülüğünde bir koalisyon hükümetinin kurulması bekleniyor.