Suriye'de iç savaş 10. yılına girerken, 10 yaşındaki Suriyeli çocuklar, dünyadaki diğer akranlarının tersine savaştan başka bir şey görmemişler. (Foto: Depo Photos)

KONULAR

Suriye'de iç savaş 10. yılına girerken, 10 yaşındaki Suriyeli çocuklar, dünyadaki diğer akranlarının tersine savaştan başka bir şey bilmiyor.  

ABD merkezli insani yardım kuruluşu olan Uluslararası Kurtarma Komitesi (IRC), savaştan başka bir şey bilmeden büyüyen bu çocuklarla ve aileleri ile görüştü.  

IRC'nin internet sitesinde yer alan makalede, tahminen 2.5 milyon çocuğun hayal edilmeyecek kötü şeylere tanık oldukları ve hayatlarının alt üst olduğu belirtildi.

Makalede, çoğu 10 yaşındaki çocuğun öğrenmek, oynamak, güvende hissetmek gibi hemen hemen aynı şeyleri istediği, ancak Suriye'de büyüyen milyonlarca çocuk için  bu basit eğlencelerin on yıllık bir savaş tarafından çalındığı ifade edildi.

Makaleye göre, ebeveynler, çocuklarına daha iyi fırsatlar sunabilmek için savaşın sona ermesini istiyor. Çocuklar eve gitmek, eğitimlerine devam etmek ve parlak gelecekleri dört gözle bekliyorlar. Doktor, mimar ve futbolcu olmayı hayal ediyorlar. Savaştan başka bir şey bilmeden büyümeye zorlanmalarına rağmen  bu çocuklardan bazıları en sevdikleri şeyleri, yerinden edilme deneyimlerini ve umutlarını anlattı.

Bu çocuklardan biri olan 10 yaşındaki Tarık, evlerinin sürekli bombalanması yüzünde ailesi ile 3 kez taşınmak zorunda kalmış. Futbolu seven, karanlıktan korkan ve annesinin kucağında kendini rahat hisseden Tarık, her taşındıklarında okul değiştirmek zorunda kalmış. Savaşa rağmen iyimser olan Tarık, doktor veya futbolcu olmak istiyor.  

Yaşamlarının ilk on yılında birkaç kez yerlerinden edilen ikiz kardeşler Ayşe ve Ali yıllardır eğitimden uzak kalmış ama şimdi okula dönmüşler. Ayşe “Büyüdüğümde çocukları tedavi edebilmek için doktor olmak istiyorum” derken, tek gözü kör doğan Ali ise büyüdüğünde insanlara yardım etmek için çalışmak istiyor.  İkizlerin  babası Hasan, köyde, hava saldırısında hasar görmüş evlerine döndüklerini, bir baba olarak karşılaştığı en zor şeyin, ailesine güvenli bir yer sağlamak olduğunu söylüyor ve ekliyor: "Gelir yok, yaşam maliyeti çok yüksek."

''Bombardımansız, öldürmesiz ve savaşsız güzel ve mutlu bir hayat yaşamayı hayal ediyorum" diyen Selam ise mimar olmak istiyor.  

Doktor olmak isteyen Sara ve ailesi ise yedi yıl içinde yaklaşık 14 kez yerinden edilmiş, ancak artık kaç kez taşındıklarından emin değiller. Sara'nın babası Emad, “İlk başta çocuklar çok etkilendi ama şimdi başa çıkıyorlar” diyor. Sara, en büyük umudunun, başkent Şam'ın bir banliyösü olan Guta'daki evlerine dönmek olduğunu söylüyor.

Suriye'deki IRC hakkında

Suriye'ye  2012 yılından bu yana yardım ulaştıran IRC, ülkenin  kuzeydoğusundaki 15 sağlık tesisine ve 11 mobil kliniğine destek veriyor.  Geçen yıl itibariyle kamplarda ve kırsal kesimlerdeki 227 binden  fazla kişiye ulaşan IRC,  sağlık hizmetlerine ek olarak, danışmanlık ve diğer hizmetlerle şiddet ve istismardan kurtulanları korumak ve desteklemek için çalışıyor.  

IRC, ayrıca yerinden edilmiş ailelere ve mültecilere hukuki destek sağlıyor ve ihtiyacı olanlara geçim kaynakları eğitimi ve nakit yardımı sunuyor.