Irak’ın kuzeyinde Pençe-Kilit harekât bölgesindeki bir üsse yönelik sızma girişimi sırasında çıkan çatışmada 9 asker şehit oldu, 4 asker yaralandı.

KONULAR

Irak’ta üs bölgesindeki çatışma: 9 şehit

Irak’ın kuzeyinde Pençe-Kilit harekât bölgesindeki bir üsse yönelik sızma girişimi sırasında çıkan çatışmada 9 asker şehit oldu, 4 asker yaralandı.

Millî Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Pençe-Kilit Harekâtı bölgesinde 12 Ocak 2024 tarihinde bir üs bölgemize sızmaya çalışan teröristlerle çıkan çatışmada dokuz kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, dört kahraman silah arkadaşımız da yaralanmıştır. Yaralılarımız hastaneye sevk edilmiş ve tedavilerine başlanmıştır.

Temasta ilk belirlemelere göre 15 terörist etkisiz hâle getirilmiştir. Bölgede operasyonlar devam etmektedir.

Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır, yaralılarımıza da acil şifalar dileriz.”

Yapılan ilk açıklamada, 5 askerin şehit olduğu, üçü ağır 8 askerin yaralandığı bildirilmişti. 

Şehitlerin adları

Şatışmada şehit düşen TSK mensupların adları şöyle:

-Piyade Üsteğmen Gökhan Delen,

-Piyade Uzman Çavuş Serkan Sayın,

-Piyade Uzman Çavuş Hakan Gün,

-Piyade Uzman Çavuş Ahmet Köroğlu,

-Piyade Sözleşmeli Er Müslüm Özdemir,

-Piyade Sözleşmeli Er Kemal Batur,

-Piyade Sözleşmeli Er Emrullah Gülmez,

-İstihkam Sözleşmeli Er Mutar Atar

-İstihkam Sözleşmeli Er Muhammed Tunahat Evcin

Hava harekâtı

Bölgedeki operasyonlar sürerken, gece Irak ve Suriye’nin kuzeyindeki terör unsurlarına yönelik hava harekâtı düzenlendi.

Millî Savunma Bakanlığı, hava harekatına ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“PKK/YPG/KCK ve diğer terörist unsurları etkisiz hale getirerek; Irak ve Suriye kuzeyinden halkımıza ve güvenlik güçlerimize yönelik terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğimizi sağlamak maksadıyla; Birleşmiş Milletler Anlaşması’nın 51’inci maddesinden doğan meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda, Irak kuzeyindeki Metina, Hakurk, Gara ve Kandil bölgeleri ile Suriye kuzeyinde bulunan terörist hedeflerine 13 Ocak 2024 saat 00.30’da Hava Harekâtları icra edilmiş, icra edilen hava harekâtları ile bölücü terör örgütü (BTÖ) tarafından kullanılan ve içerisinde sorumlu düzeyde teröristlerinde bulunduğu değerlendirilen mağara, sığınak, barınak ve petrol tesislerinden oluşan 29 hedef imha edilmiştir.

İcra edilen bu harekâtlarda, azami oranda yerli ve milli mühimmat kullanılarak çok sayıda terörist etkisiz hale getirilmiştir.

Asil milletimizin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri, geçmişte olduğu gibi bugün de ülkemizin ve milletimizin beka ve güvenliği için terörle mücadeleye son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar azim ve kararlılıkla devam edecektir.

Bu harekâtlar sırasında; masum insanların, dost unsurların, tarihi ve kültürel varlıklar ile çevrenin zarar görmemesi için her türlü tedbir alınmıştır.”

İstanbul’da ‘güvenlik zirvesi’

Devletin üst düzey güvenlik birimi yöneticileri İstanbul’da, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında toplanacak. 

İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, saat 14.30’da İstanbul’daki Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde yapılacak “güvenlik toplantısı”na şu isimler katılıyor:

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Sayın Metin Gürak ve Millî İstihbarat Teşkilatı Başkanı İbrahim Kalın.

Programlar iptal

Irak’ın kuzeyinden gelen şehit haberlerinin ardından siyaset dünyası başta olmak üzere toplumun değişik kesiminden önde gelen isimler sosyal medya paylaşımlarında üzüntülerini dile getirdiler.

Aralarında AK Parti, CHP ve İYİ Parti’nin de yer aldığı bazı siyasi partiler bu hafta sonu yapılacak aday tanıtım etkinliklerini ertelediler.