Arkadaşımız, dostumuz, meslektaşımız, kocaman yürekli Metin Türkyılmaz'ı sonsuzluğa uğurladık.  

Arkadaşımız, dostumuz, meslektaşımız... Kocaman yürekli Metin Türkyılmaz'ı sonsuzluğa uğurladık.  

Ankara Karşıyaka Mezarlığındaki cenaze töreni, koronavirüs önlemleri kapsamında kısıtlı sayıda katılımla yapıldı. Törende Metin Türkyılmaz'ın ailesi ve yakınları ile bir grup dostu yer alabildi.  

Metin Türkyılmaz'ı, daha sonra toprak ananın kollarına teslim ettik. Çok sevdiği doğanın bir parçası olmak üzere, sonsuzluğa uğurladık.  

Gazeteci Metin Türkyılmaz

Metin Türkyılmaz örnek alınacak bir insandı, örnek alınacak bir gazeteciydi. İlkeliydi, örgütçüydü, idealistti. Tek kelimeyle eşsizdi.  Ajans Bizim'in kuruluş sürecinde hazırladığı özgeçmişini ''başka şeyler için de gerekebilir'' diye arşivime almamı istemişti.  

İyi bir gazeteciydi Metin Türkyılmaz. Yoğun bakım servisine kaldırılırken ''Dikkat et kendine, sıkı dur'' demiştik. ''Merak etmeyin, bir gazeteci haberini yapmadan gitmez'' demişti. ''Yapmadığına göre sorun yok'' demiştik. ''Bir şey olursa dostlarım var, sen yaparsın'' karşılığını vermişti.  

İkisi de oldu. Özgeçmişini kendisi yazdı, haberini bana yazdırdı. 

İçimizden kocaman bir parçayı kopardın Metin. Seni unutmayacağız. Huzur içinde uyu...

Metin Türkyılmaz'ın kaleminden özgeçmişi

''Babasının öğretmenliği dolayısıyla 1966 yılında Rize'de doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi Ankara'da bitirdi. 1983 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'ne girdi. 1987 yılında okulu bitirdikten sonra 1990 yılında İstanbul Hukuk Fakültesi'ni kazandı.

Metin Türkyılmaz, basının muhabirlik, editörlük, yöneticilik, danışmanlık dahil hemen her alanında 30 yılı aşkın mesleki deneyime sahiptir ve ekonomi alanında uzman bir gazeteci.  

Türkyılmaz, gazeteciliğe 1990 yılında Anadolu Ajansı'nda (AA) başladı. Bu kurumda İstanbul ve Ankara'da muhabirlik ve editörlük yaptı. AA Ekonomi Haberleri biriminde 1995-2008 döneminde müdür yardımcılığı, 2008-2012 döneminde müdürlük görevlerinde bulundu.

Sürekli basın kartı sahibi Türkyılmaz, gazeteciliğin yanı sıra basın meslek örgütlerinde ve kamusal etkinliklerde çeşitli sorumluluklar aldı. 1996 sonrasında, Ekonomi Muhabirleri Derneği'nin Genel Sekreterliği'ne seçildi ve meslek örgütünün organizasyonlarını üstlendi. Türkiye Gazeteciler Sendikası'nda Genel Sekreterlik yaptı. 2012 yılında AA'dan ayrıldıktan sonra Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nde görev yapan Türkyılmaz, basın danışmanı kimliğiyle ajans haberciliğinin abone ayağındaki süreçleri yönetti.  

Mesleki deneyimlerine yenilerini katma çabasını sürdüren Türkyılmaz, Dünya Gazetesi'nde serbest gazeteci olarak 'mevzuat muhabirliği' yapıyordu. Metin Türkyılmaz, Ajans Bizim'in kurucu ortağı.''