Yunanistan ile ortak tatbikata katılacak Suudi Arabistan’a ait 6 adet F-15 savaş uçağının Girit Adası’na intikalleri tamamlandı. İki ülke hava kuvvetleri 15 Mart'ta başlıyor. (Foto: Depo Photos)

Suudi-Yunan Hava Kuvvetlerinin tatbikatı yarın başlıyor. 

Yunanistan ile ortak tatbikata katılacak Suudi Arabistan’a ait 6 adet F-15 savaş uçağının Girit Adası’na intikalleri tamamlandı. Yunanistan Hava Kuvvetleri ile Suudi Kraliyet Hava Kuvvetleri arasındaki eğitim faaliyetlerine 15 Mart 2012 Pazartesi günü başlayacak. 

Yunanistan Hava Kuvvetleri ile Suudi Kraliyet Hava Kuvvetleri (Royal Saudi Air Force- RSAF) arasındaki anlaşma kapsamında Suudi F-15’leri, Girit Adasındaki SUDA Üssü’nün 115. Muharebe Kanadına intikal etti. 

Pazartesi günü başlayacak ve 2 hafta sürecek eğitim faaliyetlerine katılmak üzere, pilot ve teknisyenlerin yer aldığı Suudi askeri personeli de iki hafta boyunca Girit adasında konuşlanacak. 

İki ülke arasında Akdeniz’de yapılacak eğitim tatbikatına Yunanistan Hava Kuvvetlerinden de 340. ve 343’üçüncü savaş filolarından uçaklar katılacak.      

Tatbikatın sadece Yunan hava sahası ile sınırlı kalmayacağı, uluslararası hava ve deniz sahalarındaki eğitim faaliyetlerine Yunan kara ve deniz kuvvetlerinin çeşitli unsurlarının da katılacağı ifade ediliyor. 

4 fırkateyn 

Yunanistan, kısa bir süre içerisinde Deniz Kuvvetleri envanterine katmak için 4 adet fırkateyn inşa etmek istiyor.

Lockheed Martin şirketi uzmanlarından oluşan bir heyet bu amaçla Atina’ya geldi.

Lockheed Martin uzmanları, Skaramanga bölgesinde bulunan tersaneye giderek incelemelerde bulundu.

Heyetin incelemelerinin, Deniz Kuvvetlerine katılmak istenen 4 adet fırkateynin inşası için altyapı ve teknik imkanların yeterliliğini kontrol etmeye yönelik olduğu ifade edildi.