Afganistan'da üç haftadan fazla bir süre önce kontrolü ele alan Taliban, kurucularından birinin yöneteceği ve FBI tarafından aranan bir militanın içişleri bakanı olacağı geçici hükümeti ilan etti. (Foto: Depo Photos)

Taliban, geçici Afgan hükümetinin kurulduğunu duyurdu

Afganistan'da üç haftadan fazla bir süre önce kontrolü ele alan Taliban, kurucularından birinin yöneteceği ve FBI tarafından aranan bir militanın içişleri bakanı olacağı geçici bir hükümeti ilan etti.

Geçici başbakan olarak Molla Muhammed Hasan Ahund ve militan grubun kurucularından Molla Abdülgani Birader yardımcısı olarak ilan edildi.  

Sirajuddin Hakkani, İçişleri Bakanı Vekili seçildi ve atamasının bir nedeni öne çıktı.  Hakkani, ABD makamları tarafından uluslararası bir terörist olarak kabul ediliyor ve FBI , tutuklanmasına yol açacak bilgi için 5 milyon dolara kadar ödül teklif  ediyor.

Hakkani, 2008 yılında Kabil'de bir otele düzenlenen ve biri Amerikan vatandaşı olmak üzere 6 kişiyi öldüren saldırıyla ilgili olarak aranıyor. Hakkani'nin ayrıca Afganistan'daki ABD ve koalisyon güçlerine yönelik sınır ötesi saldırılara katıldığı ve 2008'de dönemin Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'ye suikast düzenlemeyi planladığı iddia ediliyor.

Mücahidlerin lideri ve Taliban'ın kurucusu Molla Muhammed Ömer'in oğlu Molla Yakub, Savunma Bakanı vekili seçildi. Savaşçı soyağacına rağmen, Yakup batı tarafından Taliban standartlarına göre ılımlı olarak kabul ediliyor ve 20 yıllık Afgan çatışmasının müzakere edilerek sona ermesini destekliyor.

 Kilit pozisyonları

Geçici hükümeti açıklayan Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, Kabil'deki medyaya hitaben yaptığı konuşmada, ''Sadece şu anda ihtiyaç duyulan bakanlıklara bakanlar belirledik. Diğer bakanlıkların isimlerini de zamanı gelince açıklayacağız. Net bir görüş ve politikamız var'' dedi.  

Mücahid, "Ülkemiz halkının yeni bir hükümet beklediğini biliyoruz" dedi ve grubun halkın ihtiyaçlarına cevap verdiğini de sözlerine ekledi.

Sözcünün açıklamasına göre Muhammed Hasan Ahund başbakan, Molla Abdülgani Birader  başbakan yardımcısı olarak atandı.

Siraceddin Hakkani'nin geçici içişleri bakanı olarak atanırken, Molla Emir Han Mutaki,  İslam Emirliği'nin geçici dışişleri bakanı oldu.  

Ayrıca Hidayettullah Badari maliye bakanlığına, Zabihullah Mücahid enformasyon bakan yardımcılığına, Siraceddin Hakkani içişleri bakanlığına, Muhammed Yakub Mücahid Savunma bakanlığına ve Şeyhullah Münir eğitim bakanlığına atandı.

Abdul Hak ise istihbarat başkanı olarak atandı.

Muhammed Hasan Ahund kimdir?

Molla Muhammad Hasan Ahund şu anda Taliban'ın güçlü karar alma organı olan Rehbari Shura'nın şefidir ve grubun tüm işlerine üst düzey liderin onayına tabidir.

Bildirildiğine göre, üst düzey lider Molla Hebatullah, Molla Hasan'ın adını Taliban hükümetinin başına geçmesini önerdi.

Molla Hasan'ın Taliban'ın doğum yeri olan Kandahar'a ait olduğu ve silahlı hareketin kurucuları arasında yer aldığı bildiriliyor. 20 yıl Rehbari Şura'nın başı olarak çalıştı ve Molla Hebatullah'a yakın kaldı.

Ayrıca 1996'dan 2001'e kadar Afganistan'da Taliban'ın önceki hükümeti sırasında dışişleri bakanı ve başbakan yardımcısı olarak görev yapmıştı.

Molla Abdülgani Birader kimdir?

Birader, 1968 yılında Afgan eyaleti Uruzgan'da doğdu ve Kandahar'da büyüdü.

Aynı zamanda Sovyet işgaline karşı savaştı ve daha sonra 1996'da Afganistan İslam Emirliği'ni kurduğunda gruba başkanlık eden Afgan mücahit komutanı Molla Ömer'in yanında savaştığına inanılıyor.

İki Afgan lider daha sonra 1990'ların başında ülkenin Sovyetlerin geri çekilmesinin ardından iç savaşla karşı karşıya olduğu Taliban hareketini kurdu.

Birader, 2001 yılında ABD'nin Taliban hükümetini devirirken, Taliban'ı sürgünde yönetmeye devam ettiği sırada saklandı.

Popalzai kabilesine mensup, 2010 yılında Pakistan güçleri tarafından tutuklandı. 2018'de ABD onu serbest bırakması için baskı yapana kadar Pakistan gözaltında kaldı.

Serbest bırakıldıktan sonra, Taliban'ın siyasi ofisinin başına atandığı Katar'a gitti ve Amerikalılarla geri çekilme anlaşmasının imzalanması sırasında Taliban'ı temsil etti.