CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, beraberindeki üç parti yöneticisi ile TCMB Başkanı Kavcıoğlu'yu ziyaret etti. (Foto: Depo Photos)

KONULAR

Kılıçdaroğlu, TCMB'yi ziyaret etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile görüştü.

Kılıçdaroğlu, beraberindeki Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Genel Sekreter Selin Sayek Böke ile Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Bülent Kuşoğlu ile saat 15.30'da TCMB'ye gitti. Görüşme yaklaşık 1,5 saat sürdü. 

Kılıçdaroğlu, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi: 

"Dövizin sürekli TL karşısında yükselmesi karşısında endişelerimizi ifade ettik. Zam yağmuru gelecek, her alanda ciddi sorunlar çıkabilir. Grup toplantısında 'kara kış fonu' oluşturulması gerektiğini ifade etmiştim. Fakirin hakkını hukukunu korumak açısından bir fonun oluşturulması gerektiğini ifade ettim.

Merkez Bankası'nın bağımsızlığına müdahale eden kişinin Erdoğan olduğunu sağır sultan biliyor. Buradan Erdoğan'a açık çağrı yapıyorum; Merkez Bankası'nın kurumsal kimliğine saygı göster. Kararı liyakatlı kişiler versin. Kararı büyük ölçüde Erdoğan'ın verdiğini pek çok finans çevresi de biliyor. Bu rahatsızlığımız dile getirildi."

''Yıpratan açıklamalar bizi üzdü''

Kavcıoğlu da görüşmeye ilişkin şunları dile getirdi:

"Karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Merkez Bankası'nı herkes sahiplenmelidir. Merkez Bankası bu ülkenin en güzide kurumlarından biridir. Merkez Bankası'nı yıpratan açıklamaların bizi üzdüğünü ifade edeyim. Merkez Bankası kararı kendi Para Politikası Kurulu kararıyla almaktadır. Merkez Bankası rezervleriyle güçlüdür, 125 milyar dolara yaklaştı. Merkez Bankası'nın açıklamaları nettir." 

TCMB'deki görevden almalar

Kavcıoğlu, TCMB'deki görevden almalar konusunda da şöyle konuştu:

"Bütün kurumlarda olabilen şeyler. Bir kısmı bizim tercihimiz, bir kısmı arkadaşların tercihi. TCMB yıllardır faiz indirip arttırıyor. Bu arkadaşlar faiz indirildiğinde de faiz artırıldığında da burada görev yaptılar. Bu karar herkesin kararı. Bugüne kadar böyle oldu, bundan sonra da böyle olacaktır. Tamamen kendi süreci içinde gelişen görev değişimidir. Görevden almaların altında bir şey aramak doğru değil. Bugüne kadar pek çok arkadaş görevden ayrıldı, bundan sonra da ayrılabilir. 21 Ekim'deki PPK toplantısında tüm gelişmeleri analiz ederek bir karar vereceğiz. En doğru kararı vereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın."