TOGG-Farasis ortaklığı SİRON, Gemlik'te kuracağı otomobil batarya fabrikası ''proje bazlı devlet yardımı'' alacak. (Görsel: TOGG)

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun (TOGG) batarya hücresi üretim tesisine ''proje bazlı devlet yardımı'' desteği verilecek.

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, TOGG ve Çin merkezli FARASIS Energy ortaklığı SIRO Silk Road Temiz Enerji Çözümleri San. ve Tic. AŞ'nin Bursa'nın Gemlik ilçesinde kuracağı batarya hücresi ve modül üretim tesisi yatırımı "proje bazlı devlet yardımı" uygulamasıyla desteklenecek.

Buna göre, 10 Ekim'de başlayan yatırım süreci 10 yılda tamamlanacak. Yatırımın öngörülen sürede gerçekleştirilememesi halinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bu sürenin yarısı kadar ek süre verilebilecek.

Sabit yatırım tutarı 30 milyar lira olacak yatırımda öngörülen istihdam 2 bin 200 kişi ve nitelikli personel sayısı ise 400 kişi.  

Yatırımla yılda 15 GWs kapasiteli batarya hücresi ve 19,8 GWs kapasiteli batarya modül ve paketi üretimi hedefleniyor. 

Sağlanacak devlet desteği 

Yatırım projesine gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, KDV iadesi, vergi indirimi (Vergi indirim oranı yüzde 100, yatırıma katkı oranı yüzde 26,5, yatırım katkı tutarının yatırım döneminde kullanılabilecek oranı yüzde 100), azami tutar sınırı olmaksızın 10 yıl süreyle sigorta primi işveren hissesi desteği, 10 yıl gelir vergisi stopajı desteği, nitelikli personel desteği, enerji desteği (işletmeye geçiş tarihinden itibaren 10 yıla kadar enerji tüketim harcamalarının yüzde 50'si), hibe desteği ve Gemlik'te yatırım yeri tahsisi sağlanacak.

Nitelikli personel desteği, 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren başlayacak ve 5 yıl süreyle uygulanacak, sabit yatırım tutarının yüzde 3'ünü geçemeyecek.  

Bakan Varank'tan paylaşım

Bu arada, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, yatırımı, ''otomobil endüstrisi için dev bir adım'' olarak niteledi. 

Varank, şu bilgilere paylaştı:

''Türkiye'nin ilk otomobil batarya fabrikası kuruluyor! 2 milyon araç üretme kapasitesine sahip 30 milyar $’dan fazla ihracat yapabilen otomotiv endüstrimiz için dev bir adım. TOGG ve Farasis ortaklığında SIRO, 15 gigawatt saatlik batarya hücresi ve modül üretimi yapacak.''