ABD Genelkurmay Başkanı Milley ile diğer üst düzey komutanların, Trump ve müttefiklerinin seçim öncesi darbe girişimi ihtimaline karşı resmi olmayan toplantılar yaptığı iddia edildi. (Foto: Depo Photos)

KONULAR

ABD Genel Kurmay Başkanı, eski Başkan Trump’ın darbe yapma ihtimaline karşı plan yapmış

ABD Genelkurmay Başkanı General Mark Milley ile diğer üst düzey komutanların, eski başkan Donald Trump ve müttefiklerinin 2020 başkanlık seçimlerinden önce iktidara darbe yaparak el koyma girişimi ihtimaline karşı resmi olmayan toplantılar yaptığı ileri sürüldü.

ABD Genelkurmay Başkanı General Mark Milley ile diğer üst düzey komutanların, eski başkan Donald Trump ve müttefiklerinin 2020 başkanlık seçimlerinden önce iktidara darbe yaparak el koyma girişimi ihtimaline karşı resmi olmayan toplantılar yaptığı ileri sürüldü.

USAToday’in haberine göre, Washington Post muhabirleri Carol Leonnig ve Philip Rucker tarafından yazılan “Tek Başıma Halledebilirim” (I Alone Can Fix It) adlı kitapta, Genelkurmay Başkanı ve diğer üst düzel komutanların Trump’ın seçimi kaybetmesi durumunda anayasa dışı hareketlere girişeceğinden nasıl korktukları anlatılıyor. 

Trump’ın seçimler yapılmadan önce seçimin meşruluğuna şüphe düşüren söyleminden çok rahatsız oldukları ve ordu komutanlarının iktidara yasadışı yollardan en konulmasını engellemek amacıyla, Trump’ın hareketlerini protesto için nasıl ve ne zaman istifa edecekleri dahil acil durum planları yaptıkları belirtildi.

Kitaba göre, Milley resmi olmayan toplantıya katılan subaylara, Trump ve müttefiklerinin iktidara muhtemel yasadışı yollardan el koyma girişimleri ile ilgili olarak “belki deneyebilirler, ama asla bi s***** başaramazlar. Bunu ordu olmadan yapamazsınız. Bunu CIA ve FBI olmadan yapamazsınız. Biz silahlı adamlarız” dediği belirtildi.

Seçimlerden sonra Trump ve müttefikleri sonuçlara itiraz ettikleri ve taraftarlarını seçimin meşruiyetine karşı çıkmaya çağırdığında alarm zilleri çalmış. 

Milley'in  6 Ocak’ta Trump taraftarlarının ABD Kongre binasını basmasından sonra yardımcılarına “bu Reichstag’tır” dediği belirtildi. 

Alman parlamento binası Reichstag’ın 1933’de yakılması Nazilerin Almanya’da iktidarı ele geçirmesine yardımcı olmuştu. 

Milley’in sözcüsü Albay Dave Butler, kitaptan yapılan alıntılarla ilgili yorum yapmayı reddetti.

Trump

Trump ise özel bürosu aracılığıyla dün yayınladığı bir açıklamada, “hiç kimseyle hükümete darbe yapma konusunda konuşmadım ve böyle bir tehditte bulunmadım. Çok saçma! Söylediğim için üzgünüm ama benim ‘darbe’ biçimim seçimdir ve eğer bir darbe yapacaksam bunu yapmak isteyeceğim en son kişi General Mark Milley’dir” dedi.

Trump, ayrıca, Milley’in “kesinlikle ‘darbe’ konusunda konuşacağı tipten bir insan olmadığını” söyledi ve “darbelerle ilgilenmiyorum” dedi.

Başkanlık seçimlerinden aylar önce Amerika’da bir askeri darbe söylentileri yayılırken, üst düzey askeri komutanlar geçen yıl Ağustos ayında benzeri görülmemiş bir adım attı ve Trump’un askeri bir hareketin gerekli olabileceği şeklindeki spekülasyonlarına rağmen, ordunun 2020 seçimlerinde herhangi bir rol oynamayacağını açıkladı.

Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komisyonu’nun iki Demokrat üyesinin sorusuna yanıt olarak, Milley, Ağustos 2020’de “apolitik bir ABD ordusu ilkesine derinden inanıyorum. Seçimin bazı yönleri ile ilgili anlaşmazlık olması durumunda, yasalara göre ABD ordusu değil, ABD mahkemeleri ve ABD Kongresi’nin herhangi bir anlaşmazlığı çözmesi gerekir. Bu süreçte ABD silahlı kuvvetlerinin oynayacağı bir rol öngörmüyorum” cevabını vermişti. 

Bu açıklama, Milley'in, Trump’ın seçimlere müdahale için anayasaya aykırı emirler vermesi ya da bir darbeye kalkışması durumunda ordunun müdahale etmeyeceği konusunda garanti almak isteyen Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi ve diğer Demokratlarla görüşmesinden sonra yapılmıştı.